SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Rząd dopłaci do rachunków za prąd. Znamy proponowane kwoty

fot. Pixabay

Nawet 870 zł rocznie dopłaci rząd do rachunków za prąd. Znamy stawki, które proponuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dopłaty mają obowiązywać przez 9 lat, począwszy od przyszłego roku. Ma to ochronić najmniej zamożnych Polaków przed drożejącymi stawkami – mówił dziś w „Polityce w południe” w Radiu dla Ciebie dr Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dla tych gospodarstw, które mają dochód na jedną osobę nie większy, w przypadku jednoosobowego gospodarstwa – niż około 1500 złotych, a w przypadku wieloosobowego – 1100 zł, będą dopłaty – mówił dr Norbert Maliszewski na antenie Radia dla Ciebie.

Maliszewski zdradził ile mogą wynieść dopłaty. Rocznie to nawet od 324 do 876 zł. – Dla jednoosobowego gospodarstwa taka dopłata półroczna to około 160 zł, a dla czteroosobowego to będzie ok 330 zł. Będzie to realizowane od przyszłego orku. Te wyliczenia mogą jeszcze się zmienić na bardziej korzystne dla gospodarstw domowych – wskazał dr Maliszewski w rozmowie z Michałem Kolanką.

Na wsparcie do 2031 roku rząd planuje przeznaczyć – w każdym roku – od 1,5 mld zł do 1,7 mld zł.

Resort klimatu i środowiska w piątkowym komunikacie podkreślił, że skierowany do prac rządowych projekt noweli Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia. Wskazano, że jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Ministerstwo wyjaśniło, że główną zmianą, jaką niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego (według kryterium dochodowego nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1115 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym). Poinformowano, że dodatki przyznawane będą na okres sześciu miesięcy, a do ich otrzymania wystarczy przedstawienie faktury (zamiast kopii umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej).

Czytaj też:

Polityka w południe: Norbert Maliszewski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone