SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ruszyła XIX edycja Żyrardowskiego Konkursu Młodych Pianistów

XIX edycja Żyrardowskiego Konkursu Młodych Pianistów/fot. Facebook

Dziś ruszyły pierwsze przesłuchania do XIX edycji Żyrardowskiego Konkursu Młodych Pianistów. Jego zadaniem jest m.in. popularyzacja muzyki klasycznej i sztuki pianistycznej.

Konkurs jest adresowany m.in. do uczniów szkół muzycznych stopni podstawowego i średniego czy nauczycieli szkolnictwa muzycznego.

Przesłuchania zaplanowane są na trzy dni. Ostatniego dnia, czyli w niedzielę o godz. 17:00 w Sali Balowej RESURSY rozpocznie się Koncert Laureatów.

W roku 2008 poszerzono zakres konkursu o klasy I–III szkół muzycznych II stopnia, zasięgiem zaś objęto inne regiony. Wydarzenie systematycznie rozwija się, rośnie też jego poziom artystyczny. Wysokie wymagania stawiane wykonawcom, obiektywne oceny ich umiejętności oraz szerokie zainteresowanie są najlepszym probierzem poziomu i świadczą o potrzebie organizowania konkursu.

Od roku 2014 Żyrardowski Konkurs Młodych Pianistów znajduje się w kalendarzu imprez Centrum Edukacji Artystycznej.

Organizatorami wydarzenia są Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Żyrardowie Żyrardowskie Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego oraz Miasto Żyrardów.

W jury prowadzący w RDC audycje „O muzyce dla Ciebie” i „Music Brothers, czyli z kulturą za pan brat” pianista Karol Radziwonowicz.

Młodzi ludzie chcą grać na fortepianie – zauważa Radziwonowicz. – Bardzo ciekawie grali. Widać, że zamiłowanie, zaangażowanie tej grupy jest duże. Co mnie bardzo cieszy, że tyle młodych, właściwie jeszcze dzieci, garnie się do fortepianu i chcą poszerzać swoje umiejętności – mówi.

W tym roku młodzi pianiści mogli zagrać na wyjątkowym instrumencie – dodaje Radziwonowicz. – Mieli możliwość, z czego bardzo się cieszę, grać na wspaniałym instrumencie KAWAI. Myślę, że oni jeszcze nigdy w życiu nie mieli okazji grać na tak dobrym instrumencie.  To jest dla nich jest dla nich wielkim rozwojem. Dotknąć tego instrumentu, zobaczyć jak reaguje. To rzecz naprawdę wspaniała – tłumaczy.

W Żyrardowie spotykają się przyszli wirtuozowie, a poziom jest naprawdę wysoki – zapewnia pianista. – Przyjeżdża właściwie śmietanka młodzieży, którą my znamy ze wszystkich przesłuchań, zarówno w centrum edukacji artystycznej, jak i innych kursów. Walka jest zacięta, dlatego, że naprawdę jest bardzo wysoki poziom. Ci którzy chcą tu zaistnieć, muszą naprawdę pretendować do miana właściwie młodych pianistów, grających w sposób wirtuozowski, pełny – wyjaśnia.

Podczas przesłuchań młodzi mają szerokie pole do popisu również przy wyborze repertuaru – zauważa Radziwonowicz. – Te programy są tak złożone, że są bardzo zróżnicowane, bo oczywiście musi być Bach, musi być klasyka, utwór dowolny, może współczesny, wirtuozowski. Oni muszą się pokazać ze wszystkich stron. To nosi w sobie znamiona zaistnienia później na dużych estradach, a jestem przekonany, że co najmniej parę osób zaistnieje w dorosłym życiu. To widać, to słychać, że to jest ich pasja – dodaje.

W tym roku konkurs po raz pierwszy ma charakter międzynarodowy – występuje w nim artysta z Ukrainy.

Koncert laureatów rozpocznie się w niedzielę o godz. 17:00.

Czytaj też:

Radom. Konkurs „Śladami Wandy Malczewskiej” rozstrzygnięty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone