SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ostatnia taka w Polsce. Ruszyła budowa Elektrowni Ostrołęka C

fot. RDC

We wtorek rozpoczęły się pierwsze prace budowlane przy realizacji Elektrowni Ostrołęka C. Nowy blok ma zacząć działać w 2023 roku. Według zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, Ostrołęka C będzie ostatnią inwestycją opartą o moce węglowe.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że powstająca elektrownia będzie „najnowszej generacji węglowej”. – Będzie ona spełniać wszystkie wymogi, jakie wchodzą w życie w Unii Europejskiej po 2021 roku w zakresie stosowanych w Europie sposobów eliminacji zanieczyszczeń. Nie ma mowy o żadnym zanieczyszczeniu pyłowym – tłumaczył Tchórzewski.

Jedenastoletni pomysł

Prezes spółki celowej Elektrownia Ostrołęka Edward Siurnicki zaznaczył, że prace nad przygotowaniem budowy trwają od dnia podpisania umowy z wykonawcą – „jest wykonywany cały szereg prac nad dokumentacją i przygotowaniem terenu. Dziś fizyczne te prace przygotowawcze ruszają” – powiedział Siurnicki.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski przypomniał, że pomysł budowy nowego bloku powstał w 2007 r. – Dopiero po wielkiej politycznej zawierusze, jest teraz realizowany. Żyjąc w Ostrołęce, wiemy, co znaczy tak duża inwestycja w regionie. To jest największa inwestycja w wymiarze gospodarczym dla miasta. Mowa nie tylko o rozwoju energetyki, ale także o branżach: gastronomii, budownictwa czy hotelarstwa i transportu – powiedział prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

Umowa na budowę nowego bloku klasy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka została podpisana w lipcu br. Zgodnie z deklaracjami, jakie w ub. roku złożył minister energii Krzysztof Tchórzewski, nowy blok w Ostrołęce ma być ostatnią inwestycją w moce węglowe w Polsce.

Ponad pięć miliardów

Wspólna inwestycja Grup Energa i Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka. Wartość oferty konsorcjum, które wybuduje nowy blok, to 5,049 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

Grupa Energa podkreśliła w komunikacie, że nowoczesny, niskoemisyjny blok energetyczny, jaki powstanie w Elektrowni Ostrołęka, będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycja ma sprzyjać rozwojowi Ostrołęki i północno-wschodniej Polski. Nowy, kondensacyjny blok energetyczny będzie miał sprawność na poziomie 46 proc.

We wtorek rozpoczęły się pierwsze prace budowlane przy realizacji Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1 000 MW. Nowy blok ma zacząć działać w 2023 roku. Według zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego Ostrołęka C będzie ostatnią inwestycją opartą o moce węglowe.

Czytaj też:

Umowa z wykonawcą podpisana. Nowy blok w Elektrowni Ostrołęka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone