SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom. Ruszył pilotażowy program teleopieki nad seniorami

fot. UM Radom

100 seniorów z Radomia odebrało we wtorek specjalne opaski, dzięki którym będą mieć zapewnioną całodobową teleopiekę medyczną. Projekt skierowany jest do osób starszych wymagających wsparcia, których stan zdrowia wiąże się z zagrożeniem życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Pilotażowy program potrwa do końca 2020 roku.

– To kolejny element naszej polityki senioralnej, w ramach której staramy się tworzyć warunki do aktywności, ale też dbać o bezpieczeństwo i zdrowie osób starszych – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski, przekazując opaski uczestnikom pilotażu.

Jak działają opaski?

Specjalne opaski monitorujące stan zdrowia zakłada się na nadgarstek. Przez całą dobę urządzenie mierzy podstawowe parametry życiowe użytkownika i przesyła je do centrum teleopieki. W razie konieczności wzywana jest pomoc medyczna. Opaska monitorująca stan zdrowia wyposażona jest w przycisk SOS oraz dodatkowe funkcje, m.in. detektor upadku i lokalizator GPS.

Dla kogo program? 

Program jest skierowany do osób mieszkających na terenie Radomia, które ukończyły 65 lat. Pierwszeństwo w dostępie do opasek miały osoby samotne, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niesamodzielne. Projekt „Teleopieka dla seniorów na terenie miasta Radomia” będzie realizowany do końca 2020 r. Następnie miasto podejmie decyzję, czy będzie kontynuowany. Radom przeznaczy na ten cel ponad 108 tys. zł. Pomysł z opaskami bardzo spodobał się seniorom. – Taka opaska jest bardzo pożyteczna, ponieważ często tracę przytomność. Jestem sama, jeśli się coś dzieje to ratuje mnie sąsiadka. To potrzebne, szczególnie jeśli się mieszka samemu – mówią.

Radom od kilku lat prowadzi aktywną politykę senioralną. W ramach prowadzonego w Radomiu programu „Siła w seniorach” miasto wspiera działalność klubów seniora, powstało Centrum Aktywności Seniorów, funkcjonuje Radomska Karta Seniora uprawniająca do korzystania z szeregu zniżek. Od lat osoby starsze mogą także korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Ponad 1000 seniorów otrzymało w tym roku czujniki czadu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone