SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ruszył licznik kopciuchów w stolicy. „Liczymy na mobilizację”

fot. PAP/Marcin Obara

W centrum stolicy ruszył licznik „kopciuchów” do zlikwidowania. W środę pokazywał 15 tys. palenisk na węgiel i drewno, które nie spełniają norm. Polski Alarm Smogowy, który jest inicjatorem akcji, chce w ten sposób zmobilizować władze Warszawy i właścicieli „kopciuchów” do działania.

Na wielkim ekranie umieszczonym na budynku dawnej Cepelii przy rondzie Dmowskiego zaczęto wyświetlać informację o liczbie „kopciuchów”, jakie pozostały do likwidacji w Warszawie i liczbę dni, które pozostały na ich wymianę.

Informacja ta będzie wyświetlana przez najbliższe 22 miesiące. Od 1 stycznia 2023 r. palenie w „kopciuchach” w stolicy i na całym Mazowsza będzie niezgodne z prawem. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza, w tym Warszawy, nakazuje wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno zlikwidować do końca 2022 roku.

Mamy nadzieję, że licznik „kopciuchów” zmobilizuje nie tylko mieszkańców Warszawy do wymiany kotłów na węgiel emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń, ale również zdopinguje władze miasta do prowadzenia intensywnej kampanii o nadchodzącym za dwa lata zakazie używania kopciuchów oraz dotacjach do instalacji nowego systemu grzewczego – powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Mandat lub wysoka grzywna

Poinformował, że w ubiegłym roku miasto wymieniło 186 pieców w mieszkaniach komunalnych i 525 lokalach prywatnych. Podkreślił, że działania w takim tempie nie doprowadzą do wymiany „kopciuchów” w terminie zakreślonym przez uchwałę.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani bez informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 r. Natomiast kotły 3 i 4 klasy muszą być wymienione do końca 2027 r.

Za palenie w takich paleniskach po upływie terminów obligatoryjnej wymiany grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 zł.

Wiele kopciuchów już zlikwidowano

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej w sierpniu 2018 r. zapowiadał likwidację wszystkich kopciuchów do końca 2020 r. – Będziemy walczyć z kopciuchami. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową – powiedział podczas jednej z konferencji prasowych.

Według informacji przekazanych przez stołeczny ratusz w ubiegłym miesiącu, w Warszawie do likwidacji zostało tysiąc kopciuchów w mieszkaniach komunalnych. Służby prasowe urzędu miasta nie odpowiadają na pytania dotyczące ogólnej liczby „kopciuchów”.

Warszawa w latach 2018-2020 zlikwidowała ponad tysiąc kopciuchów w mieszkaniach komunalnych.

W latach 2017-2020 miasto udzieliło dotacji na likwidację 1 720 kotłów na paliwa stałe. Wydało na ten cel 25 354 239 zł.

Czytaj też:

Wawer. Spacerowicze znajdują trutki na zwierzęta w lesie

Nabór wniosków do programu Mieszkanie Plus w Radomiu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone