SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Chemikalia w Borkowicach. Początek procesu 24 września

Odpady w Borkowicach/fot. mazowiecka.policja.gov.pl

Wiemy, kiedy ruszy proces w sprawie nielegalnego składowiska z toksycznymi odpadami w Borkowicach w powiecie przysuskim. Pierwsza rozprawa odbędzie się 24 września w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Na ławie oskarżonych jest 8 osób.

Na nielegalnym składowisku w Borkowicach – na prywatnej posesji – znajduje się półtora tysiąca ton toksycznych odpadów. To między innymi pozostałości po farbach, lakierach, trichloroetan czy metanol. – Ośmioro oskarżonych odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas.

W toku śledztwa ustalono, że trzon grupy stanowiły 4 osoby, które również nielegalnie składowały odpady niebezpieczne w innych miejscach Polski np. w Toruniu czy w Osiecku w powiecie otwockim.

Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia. Dodajmy, że gminy nie stać na utylizację i wywiezienie odpadów. Wójt Borkowic Robert Fidos ubolewa, że – mimo wielu starań – żadna instytucja państwowa nie chce pomóc mieszkańcom.

Dlatego też władze Borkowic ponownie chcą zainteresować problemem premiera.

Niebezpieczne odpady w Borkowicach składowano na prywatnej posesji, tuż obok szkoły. Właściciel działki był przekonany, że będzie tam sortownia odzieży. Przebywa na wolności.

Czytaj też: SKO: najemca nie musi usuwać toksycznych odpadów z Borkowic

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone