SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ruszają loty czarterowe z Polski do Kanady dla uchodźców z Ukrainy

fot. Pixabay

10 tys. biletów lotniczych za darmo dla uchodźców do Kanady. Ruszają loty czarterowe dla ukraińskich uchodźców. Samoloty będą odlatywać z Warszawy.

Jest jednak warunek – trzeba mieć wizę. Wyrobić ją można oczywiście w ambasadzie, ale i np. w Centrum Pomocy przy Modlińskiej w halach Global EXPO.

W formalnościach pomagają kanadyjscy żołnierze. – Będziemy jechać do Kanady. Podaliśmy odciski naszych palców, zdjęcia twarzy i biometrykę. Teraz czekamy. Kanada ma nam przysłać SMS z informacją kiedy otrzymamy paszporty – mówi jedna z uchodźczyń.

Pierwsze powiadomienia o zasadach rejestracji przed wylotem – mają być wysyłane w najbliższych dniach. Dotychczas w ramach ogłoszonego w marcu programu zostało złożonych ponad 204 tys. wniosków, a Kanada pozytywnie rozpatrzyła 91 tys.

Rząd Kanady ogłosił w środę uruchomienie pierwszych lotów czarterowych dla przebywających w Polsce ukraińskich uchodźców wojennych, którzy otrzymali już kanadyjskie wizy. Wyczarterowane samoloty będą odlatywać z Warszawy.

Znajdujący się w Polsce uchodźcy, którzy otrzymali wizy w programie uproszczonych formalności podróżnych dla Ukraińców (Canada-Ukraine authorization for emergency travel – CUAET) w najbliższych dniach otrzymają powiadomienia o zasadach rejestracji przed wylotem.

Pomoc i wsparcie

23 maja będzie odlatywał samolot do Winnipeg (Manitoba), 29 maja do Montrealu (Quebec) i 2 czerwca do Halifaksu (Nowa Szkocja) – poinformował cytowany w komunikacie minister imigracji, uchodźców i obywatelstwa Sean Fraser.

Dotychczas w ramach ogłoszonego w drugiej połowie marca programu CUAET zostało złożonych ponad 204 tys. wniosków, a Kanada pozytywnie rozpatrzyła ok. 91,5 tys. Minister transportu Omar Alghabra powiedział tydzień temu, że kanadyjscy przewoźnicy są gotowi do lotów czarterowych. W kwietniu rząd Kanady w partnerstwie z liniami lotniczymi i organizacjami charytatywnymi utworzył fundusz pomagający w opłaceniu biletów lotniczych dla uchodźców z Ukrainy, których nie stać na kupno biletu. Celem jest ufundowanie biletów dla 10 tys. osób.

Jedna z kanadyjskich prowincji, Nowa Fundlandia i Labrador, zorganizowała własny czarter z Polski, w poniedziałek samolot ze 160 uchodźcami wylądował w St. John’s.

Czytaj też:

Pierwsza komunia św. Dzieci z Ukrainy a sakrament w Polsce

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone