SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowa trasa „I, Culture Orchestra”. Niedzielny koncert na Zamku

fot. Alina Zienowicz/CC BY-SA 3.0

W Warszawie na Zamku Królewskim zainaugurowano w niedzielę kolejną trasę koncertową „I, Culture Orchestra”. Orkiestra od siedmiu lat łączy muzyków i promuje twórczość kompozytorów z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku po raz pierwszy do tego grona dołączą Węgrzy.

Muzycy kolejnych edycji „I, Culture Orchestra” wyłaniani są co roku, podczas organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza przesłuchań. Tym razem 115 młodych muzyków wspólnie zaprezentuje program nawiązujący między innymi do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Działalność orkiestry to forma promocji polskiej kultury – mówi rzecznik Instytutu Adama Mickiewicza – Magdalena Mich. – Chodziło nam o to by budować wiedzę o polskich kompozytorach i polskim rynku muzycznym w krajach Partnerstwa Wschodniego, ponieważ w repertuarze każdej trasy są utwory polskich kompozytorów – dodaje.

Dwie trasy koncertowe w roku stulecia Niepodległości

„I, Culture Orchestra” w tym roku odbędzie aż dwie trasy koncertowe, letnią i jesienną. Letnią trasę, zainauguruje niedzielny koncert na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach festiwalu „Ogrody Muzyczne”. W programie dzieła muzyki XIX i XX wieku: Suita z baletu Spartakus i koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego oraz Święto wiosny Igora Strawińskiego. Solistą koncertu będzie serbski skrzypek Nemanja Radulović. Zdobywca nagrody Echo Klassik Award w kategorii najlepszego skrzypka u progu kariery. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny „I, CULTURE Orchestra” Kirill Karabits – najlepszy dyrygent roku 2013 wg Royal Philharmonic Society Music Awards.

Następnie latem i jesienią „I, Culture Orchestra” zagra swój program w jednych z największych i najbardziej prestiżowych sal koncertowych Europy Zachodniej, m.in. w Opéra Berlioz w Montpellier w ramach Festiwalu Radia Francuskiego, w Concertgebouw w Amsterdamie oraz w Tivoli w Kopenhadze. Podczas letniej trasy koncertowej muzycy „I, Culture Orchestra” zagrają między innymi „Święto wiosny” Igora Strawińskiego, Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego oraz Mazura z opery „Halka” Stanisława Moniuszki.

Cykl jesienią powróci do Polski

Jesienią „I, Culture Orchestra” zagra koncerty w ramach zagranicznego programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości POLSKA 100. 25 października młodzi muzycy wystąpią w największej Sali koncertowej Brukseli- Palais de Beaux-Arts. W programie koncertu pierwsze zagraniczne wykonanie Poloneza na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego, a także I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz „Święto wiosny” Igora Strawińskiego. Solistką będzie niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann. 29 października z tym samym repertuarem „I,Culture Orchestra” wystąpi w Elbphilharmonie w Hamburgu. Koncert będzie częścią polskiego programu, w ramach którego publiczność Elbphilharmonie wysłucha 13 koncertów z muzyką polskich kompozytorów: Lutosławskiego, Pendereckiego, Panufnika, Paderewskiego i Szymanowskiego.

Koncert inaugurujący 7. edycję „I, Culture Orchestra” odbył się w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone