SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Nie pozwolę Ci się zamknąć”, czyli wsparcie mikroprzedsiębiorców

fot. KIG

Wystartowała kampania „Nie pozwolę Ci się zamknąć” zorganizowana przez stołeczny ratusz i Krajową Izbę Gospodarczą wspierająca lokalne małe przedsiębiorstwa. W jej ramach warszawiacy mogą zaliczkami wspierać wybrane lokale.

Jak przekazali organizatorzy akcji, kryzys wywołany przez koronawirusa uderzy w pierwszej kolejności w najmniejszych przedsiębiorców – grozi im zamknięcie zakładów i redukcja etatów. Z tego powodu powstała inicjatywa „Nie pozwolę Ci się zamknąć”. W jej ramach można przekazać właścicielowi wskazanego przedsiębiorstwa wsparcie finansowe w postaci zaliczki. – Nie wiem jak przetrwam ten okres. Trzeba zapłacić czynsz za lokal, są też inne, mniejsze zobowiązania. Taka akcja na pewno pomoże mniejszym biznesom – przekonywał pani Dagmara, właścicielka salonu fryzjerskiego na Mokotowie.

Nie jest to całkowite rozwiązanie naszych problemów, ale na pewno światełko w tunelu – przyznała właścicielka pierogarni, Paulina Górecka.

Wpłacona kwota pomoże mu pokryć bieżące koszty działalności, natomiast realizacja usługi nastąpi, gdy stan epidemii zostanie oficjalnie zniesiony i przywrócone zostanie pełne funkcjonowanie punktów usługowo-handlowych.

Firmy, które mają swoich stałych klientów, mogły liczyć na ich wsparcie – mówiła Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

– Mikroprzedsiębiorcy to ogólne określenie pewnej grupy społecznej na rynku pracy. Ale to przecież również bardzo konkretna – dla każdego z nas – pani fryzjerka, która od lat dba o nasze włosy, ulubiona osiedlowa cukiernia, gdzie wpadamy po ciastka do kawy, szewc, który od lat naprawia nam nasze buty. Kropla drąży skałę. Jeśli każdy z nas wesprze choćby jeden taki zakład czy punkt gastronomiczny, to mamy szansę zrobić coś ważnego i uratować niejeden zakład przed zamknięciem – powiedziała p.o. Dyrektora Biura Komunikacji Krajowej Izby Gospodarczej Ewa Janus-Khouri.

Jak wesprzeć wybranego przedsiębiorcę

Osoba, która chce wesprzeć mikroprzedsiębiorcę może to zrobić poprzez nawiązanie z nim kontaktu poprzez telefon lub internet. Powinni wtedy ustalić za jaki towar bądź usługę zostanie wpłacone zaliczka oraz w jakiej formie bezgotówkowej będzie opłacona, następnie w jakim terminie zamówienie zostanie zrealizowane.

Wesprzeć można każdego przedsiębiorce, który przez koronawirusa musiał zamknąć swój lokal – tłumaczyła rzeczniczka stołecznego urzędu miasta Karolina Gałecka.

Wpłata zaliczki jest dokumentowana fakturą lub – gdy zaliczkę wpłaca osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – paragonem z kasy fiskalnej. Przyjęcie zaliczki jest umową gwarantującą wykonanie usługi bądź dostarczenie towaru.

Zarówna nabywca jak i wykonawca mogą się wycofać z umowy. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego roszczenie o rozliczenie zaliczki wygasa z upływem 6 lat od dnia wpłaty, w przypadku umowy zawartej z przedsiębiorcą będą to 3 lata.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) nie pośredniczy w zawieraniu umów, ponieważ akcja opiera się na wzajemnym zaufaniu i kontakcie klienta i mikroprzedsiębiorcy.

Możliwość wsparcia online

W ramach akcji można także udzielać mikroprzedsiębiorcom wsparcia online – publikując i rozpowszechniając wśród znajomych za pośrednictwem mediów społecznościowych grafiki akcji przygotowane przez KIG.

„Nie pozwolę ci się zamknąć” to ogólnopolska kampania Krajowej Izby Gospodarczej realizowana w ramach projektu KIG #SolidarnizBiznesem. Jej celem jest popularyzacja idei finansowego wsparcia mikro- i małych przedsiębiorstw, którym grozi upadłość.

Informacje o akcji zamieszczane są na www.kig.pl, skąd można pobrać materiały graficzne. Przedsiębiorcy znajdą na stronie propozycje regulaminu akcji oraz materiały do pobrania (plakat, zdjęcia na media społecznościowe).

Czytaj też:

Pięcioro pracowników szpitala na radomskim Józefowie z koronawirusem

Koronawirus w Polsce. Od dzisiaj nowe obostrzenia, m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone