SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ruszył Tour de Pologne. „Pokazać barwy w jak najlepszym wydaniu”

1. etap 77. Tour de Pologne/fot. PAP/Andrzej Grygiel

W cieniu pandemii koronawirusa rozpoczął się dziś w Chorzowie 77. Tour de Pologne. To pierwszy na świecie etapowy wyścig kolarski najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie.

Na Stadionie Śląskim zameldowały się 22 drużyny – wszystkie 19 z licencjami World Tour oraz trzy zaproszone: reprezentacja Polski, rosyjski Gazprom-Rusvelo i amerykański Team Novo Nordisk. Łącznie 154 kolarzy.

Polacy nie są faworytami, ale jak zapewnił w „Magazynie Sportowym RDC” dyrektor sportowy reprezentacji Marek Leśniewski, powalczą o jak najlepszy wynik. – Celem jest pokazanie biało-czerwonej koszulki w jak najlepszym wydaniu (…) Mamy sprintera Adriana Banaszka, który będzie wspierany przez ekipę, zobaczymy jak sobie poradzi – dodał.

W składzie są też dwaj inni zawodnicy zespołu Mazowsze Sercem Polski. Wśród nich jest Paweł Bernas, który zaznaczył, że kolarz rozwija się wraz z wiekiem, i nawet zawodnicy po 30-stce mają szansą na dobry rezultat. – Kolarz wraz z wiekiem poznaje lepiej swoje ciało, poznaje realia wyścigów. Jeżeli dobrze do tego podchodzi, to z roku na rok notuje progres (…) Później to zależy już od psychiki – wyjaśniał Bernas

Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków, aby zrobić miejsce w kalendarzu dla innych, odwołanych wcześniej imprez. W trakcie rywalizacji w Polsce odbędzie się m.in. przełożony z marca słynny klasyk Mediolan-San Remo, w którym ma wystartować Michał Kwiatkowski.

Miastami goszczącymi mety etapów Tour de Pologne będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy łącznie 891 km.

Wyścig rozpoczął się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze z nieznanych przyczyn nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.

Organizatorzy chcą godnie uczcić pamięć o 22-letnim Belgu. Lambrecht będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej, a jego numer startowy 143 został zastrzeżony.

Posłuchaj:

Magazyn sportowy: Tour de Pologne startuje po raz 77.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone