SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ruchy miejskie i radni opozycji chcą dymisji dla zarządu PKiN

fot. Wikimedia Commons

Przedstawiciele ruchów miejskich oraz radni opozycji domagają się dymisji zarządu spółki Pałac Kultury i Nauki. „Domagamy się dymisji i audytu” – napisał we wtorek na twitterze przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak. Podobną opinię wyraził radny PiS Sebastian Kaleta.

Żądania dymisji kierownictwa spółki zarządzającej Pałacem Kultury i Nauki, to odpowiedź przedstawicieli ruchów miejskich i radnych opozycji na informacji, że planowany termin otwarcia wyremontowanej Sali Kongresowej to rok 2024. Na remont Kongresowej, który rozpoczął się w 2014 r. miasto przeznaczyło 180 mln zł.

„To jest @Platforma_org w pełnej krasie: remont Sali Kongresowej będzie trwał trzy razy dłużej niż budowa Pałacu Kultury! Od 5 lat jest zamknięta i NIC się tam nie dzieje. Niebywały skandal, który już przyniósł kilkadziesiąt mln złotych strat. Domagamy się dymisji i audytu w spółce” – napisał na twitterze Jan Śpiewak.

Zastąpić straty zyskiem 

Jan Śpiewak zwrócił uwagę, że ciągnący się remont Sali Kongresowej pokazuje nieudolność zarządu spółki PKiN sp. z o.o. Wyjaśnił, że taka sala, jak Kongresowa, znajdująca się w centrum miasta, powinna przynosić ogromne korzyści miastu, a nie generować straty. – Za wynajęcie takiej sali na jeden dzień trzeba zapłacić przynajmniej 50 tys. Proszę to przemnożyć np. przez 200 dni w roku, a następnie przez 10 lat. Tyle miasto mogłoby zarobić, a pieniądze przeznaczyć na przykład na żłobki – wskazał.

W jego ocenie bezpośrednią odpowiedzialność za ciągnący się remont i straty, które on generuje, ponosi zarząd spółki. Natomiast polityczna odpowiedzialność spada na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. – Remont Kongresowej po raz kolejny pokazuje, że miasto nie ma nadzoru nad swoimi spółkami – dodał.

Dłużej niż zakładano 

Podobną opinię wyraził w swym wpisie na twitterze stołeczny radny PiS i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. „Kolejna spółka, nad którą nadzór Prezydenta @trzaskowski_ nie istnieje. Remont Sali Kongresowej potrwa o wiele dłużej niż… niegdyś budowa CAŁEGO Pałacu Kultury i Nauki” – napisał.

Sprawę przedłużającego się remontu i odpowiedzialności za niego skomentował na tym samym portalu społecznościowym członek zarządu spółki Pałac Kultury i Nauki Sebastian Wierzbicki.

Parę faktów: 1. Pierwotny remont miał b. ograniczony zakres i budżet 40 mln. 2. Jego wykonawca – którego zastaliśmy – zbankrutował i trzeba było zaspokoić podwykonawców, którzy zostali pozostawieni sami sobie 3. Władze W-wy podjęły decyzję o kompleksowej modernizacji Sali tak, aby miasto miało nowoczesną salę koncertowo-kongresowo-widowiskową 4. Władze W-wy zapisują na ten cel w budżecie środki w wysokości 185 mln 5. Przeprowadzamy przetarg na projektanta, który właśnie przygotowuje projekt. 6. W przyszłym roku wyłonimy wykonawcę Sali” – napisał Wierzbicki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone