SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Resort zaakceptował projekt „śmieciowej” strategii Mazowsza

fot. RDC

Jak dowiedziało się Radio dla Ciebie plan zagospodarowania odpadami na Mazowszu uzyskał pozytywną opinię ministerstwa środowiska. To kończy trwającą kilka tygodni batalię między władzami województwa a resortem. Brak planu oznaczał brak nowych inwestycji i problemy dla regionu.

Mazowsze było jedynym województwem bez nowego planu. Ministerstwo odrzuciło dwa wcześniejsze projekty przygotowane przez władze regionu.

Paraliż

To paraliżowało cały system odbioru odpadów w regionie – mówi Marta Milewska, rzeczniczka marszałka. – W praktyce to oznacza przede wszystkim szanse na rozwój instalacji funkcjonujących na terenie Mazowsza. Do tej pory przez ostatni rok inwestycje były zamrożone – dodał

To istotne m.in. z punktu widzenia Warszawy. Z czterech istniejących w stolicy instalacji odbioru odpadów, ważne pozwolenie na użytkowanie ma tylko jedna.

Planem w przyszłym tygodniu zajmie się zarząd województwa.

Zła wola

Podczas listopadowej konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że „stan gospodarki odpadami komunalnymi w Warszawie jest bardzo zły”. Szef resortu zaapelował do władz miasta o jak najszybsze podjęcie działań. Stołeczny ratusz zarzucał z kolei ministrowi złą wolę i blokowanie pozwoleń na instalacje przetwarzania odpadów.

Minister przypomniał, że gospodarka odpadami jest podstawowym obowiązkiem każdego samorządu. Od przyszłego roku w stolicy mają obowiązywać nowe standardy segregowania śmieci – na pięć frakcji. Henryk Kowalczyk podkreślił, że w stolicy nie widać przygotowań do tej zmiany. – Grozi nam drugi Neapol – stwierdził.

Jedna instalacja może przetwarzać śmieci, nie ma wybranego podmiotu, który będzie zbierał śmieci (…) Czasu jest bardzo mało. Nic nie jest przygotowane – alarmował minister.

W odpowiedzi wiceprezydent stolicy Michał Olszewski zapewnił, że po pierwszym stycznia odpady będą odbierane normalnie. Pierwsze postępowanie przetargowe na odbiór odpadów zostało oprotestowane przez biorące w nim udział firmy.

Poziom recyklingu do 2020 roku ma osiągnąć poziom 50 proc. Jak podało ministerstwo, w 2017 roku w Warszawie wynosił zaledwie 20 proc.

Czytaj też:

Radni chcą strategii dot. odbioru śmieci. „Działania blokuje rząd”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone