SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rozwiązanie problemu frankowiczów. „Gdzieś trzeba postawić linię demarkacyjną”

fot. RDC

– Nie mam nic wspólnego z projektem załatwienia sprawy frankowiczów, który wydaje mi się bardzo niebezpiecznym i niedobrym pomysłem – mówił w „Magazynie ekonomicznym” prof. Ryszard Bugaj, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju.

W tym projekcie są dwa elementy, które mi się podobają. Po pierwsze spready (różnica między ceną sprzedaży a ceną kupna aktywów, np. walut – red.), żeby pozbawić banki tych nadzwyczajnych zysków, które były ze sztucznie wysoko ustalonych spreadów – wyjaśniał gość RDC. – Druga kwestia to odcięcie od tej możliwości przewalutowania tych wszystkich, którzy w koszty zaliczyli obsługę tych kredytów – mówił.

Linia demarkacyjna

W ocenie profesora, od czasów kryzysu niewiele się zmieniło. – To, co poszło w ramach różnych deregulacji, poszło bardzo daleko. Przewaga kredytodawcy nad kredytobiorcą była wykorzystywana – komentował. Zdaniem gościa RDC grupę frankowiczów trzeba rozdzielić na dwie części. – Grupę, która zdobywa swoje pierwsze mieszkanie i grupę, która wybudowała mieszkania na wynajem. Oni działają jak przedsiębiorcy, wiedzą, że ryzykują. Nie możemy ich traktować jak zwykłych konsumentów. Gdzieś trzeba tę linię demarkacyjną postawić – argumentował. Jak przyznał – koniec końców za rozwiązanie tej kwestii zapłaci cały naród.

Gość Jakuba Kapiszewskiego uważa, że sektor finansowy należy nakłonić do myślenia w perspektywach długoterminowych, a nie którtkoterminowych. – Nie mogą przede wszystkim zarabiać tak dużych pieniędzy na spekulacjach – mówił prof. Bugaj.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone