SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Równoległe parkowanie na kolejnych ulicach Ochoty? Mieszkańcy „na nie”

fot. sfu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

O połowę mniej miejsc do parkowania w okolicy ulic Mochnackiego, Mianowskiego i Uniwersyteckiej. Mieszkańcy Ochoty krytykują zmiany, które chce wprowadzić Zarząd Dróg Miejskich. Ich zdaniem wprowadzenie parkowania równoległego w tej okolicy utrudni funkcjonowanie.

Jak mówią mieszkańcy, już teraz jest duży problem w tym rejonie. – Ja bym chciała, żeby ktoś, kto proponuje te zmiany, przyjechał tutaj w ciągu dnia samochodem i wieczorem, tak jak ja wczoraj tutaj o godzinie 10. przyjechałam i krążyłam, żeby gdziekolwiek zaparkować przy tej ilości miejsc do parkowania, które są. Ciekawa jestem, czy ja mam zabrać swój samochód na trzecie piętro? – powiedziała nam jedna z mieszkanek dzielnicy. – W tej chwili jest tragicznie, a będzie jeszcze mniej miejsc. Czasami samochód zostawiam pół kilometra od domu – dodała druga.

Gdzie mają parkować mieszkańcy? – pyta Piotr Guzek z organizacji Stop Korkom. – Zmiana ma objąć zmianę parkowania ukośnego na parkowanie równoległe. Taka zmiana, jak łatwo policzyć, powoduje zabranie co najmniej 50 procent miejsc parkingowych dla mieszkańców. To spowoduje komunikacyjny paraliż i armagedon totalny, bo i tak jest tu ogromny problem ze stawaniem – mówi.

Mieszkańcy: argumentacja ZDM niezrozumiała

Zmiany są argumentowane rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, ale tutaj jest ona od lat – mówi mieszkaniec Ochoty Michał Rudowski. – Więc właściwie co to ma wspólnego z rozszerzaniem strefy płatnego parkowania? No my osobiście nie wiemy, ale ZDM wie. ZDM postanowił wykorzystać tę sytuację do likwidacji znacznej liczby miejsc parkingowych. Nie tylko na ulicy Mochnackiego, ale w całej okolicy: na ulicy Mianowskiego, Uniwersyteckiej – tłumaczy.

Parkowanie równoległe wprowadzono już na całej ulicy Raszyńskiej – dodaje Rudowski. – To jest ulica przelotowa, ulica, na której samochody jeżdżą szybko, więc jest to niebezpieczne działanie. Niebezpieczne z tego względu, że żeby zaparkować równolegle na ulicy Raszyńskiej, to trzeba stanąć i się wycofać, a to grozi wypadkami. Ulica Raszyńska w tym momencie się już korkuje, obok jest szpital, jeden z głównych szpitali na Banacha. W jaki sposób karetki mają dotrzeć tam na czas? Nie wiem – mówi.

Konsultacje mało dostępne?

Konsultacje z mieszkańcami może i były, ale mało kto o nich wiedział – mówi radny PiS z Ochoty Łukasz Kwaśniewski. – Dwa razy online, dwa razy stacjonarnie w październiku, w listopadzie. Większość mieszkańców nie miało zielonego pojęcia. Co więcej, w środku epidemii, czyli warunek powszechności i dostępności konsultacji nie został spełniony. Mieszkańcy po tych pseudokonsultacjach, bo tego inaczej nie można nazwać, dowiadują się, że w miejscu, w którym strefa już obowiązywała, parkowanie skośne zostanie zmienione na równoległe – wyjaśnia.

Poprzemy mieszkańców na najbliższej sesji – zapowiada Kwaśniewski. Poparcie deklaruje też wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki.

Czytaj też:

Zmiany w parkowaniu na ulicy Rozbrat w Warszawie [SPRAWDŹ]

Ochota. Protest przeciwko zmianom w parkowaniu na Mochnackiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone