SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rośnie populacja jerzyków na dachu stołecznej siedziby NFOŚiGW

fot. Wikipedia Commons

Prawie 100 jerzyków w 23 gniazdach zamieszkuje na dachu siedziby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zeszłym roku gniazd było 15, a ptaków 64. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w tym roku na dachach trzech budynków członkowie Towarzystwa Przyrodniczego Bocian znaleźli 23 gniazda, gdzie pod opieką rodziców żyje 48 piskląt.

Łącznie jest tam niemal 100 ptaków, przy czym kolejnych 5 jaj jest wysiadywanych. To znaczny przyrost populacji, gdyż jeszcze w ubiegłym roku Fundusz gościł 64 ptaki, w tym 34 pisklęta” – podaje Fundusz.

Jerzyki – jak czytamy w komunikacie – ze względu na podobny kształt w locie, często bywają mylone z jaskółkami. Są jednak od nich znacznie większe i jednolicie ubarwione na brązowo, nie licząc jaśniejszego podgardla. W przeciwieństwie do jaskółek, jerzyków nigdy nie spotkamy na ziemi, są one przystosowane jedynie do siadania na pionowych, chropowatych powierzchniach. Pierwotnym siedliskiem jerzyków były szczeliny w skałach, dlatego też w miastach zasiedlały one różne otwory w budynkach. Fundusz wskazał, że termomodernizacja, ocieplanie budynków znacznie uszczupliły ich populację. Obecnie się odbudowuje dzięki montowaniu budek na budynkach.

NFOŚiGW podkreślił, że jerzyki są też rekordzistami w locie, ponieważ większość życia spędzają w powietrzu. Jerzyki również śpią lecąc. Rekordzista spędził w powietrzu bez lądowania 3 lata. Jerzyki na ziemię wracają tylko po to, by wydać na świat potomstwo.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone