SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rośnie liczba ofiar powodzi w Niemczech. Zginęło 170 osób

fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Do 170 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Nadrenii-Palatynacie i w Nadrenii Północnej-Westfalii, którą we wtorek odwiedziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W powiecie Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 122 – taką informację przekazał po południu rzecznik policji w Koblencji. Do tej pory mówiło się o 117 zabitych. Do 763 wzrosła również liczba rannych, 155 osób jest nadal zaginionych.

W Nadrenii Północnej-Westfalii liczba ofiar śmiertelnych po kataklizmie wzrosła o jedną osobę – do 48. Jak poinformowała komenda policji w Kolonii, na terenie katastrofy w Bad Muenstereifel pies tropiący znalazł kolejne ciało.

Kanclerz o pomocy finansowej

Kanclerz Merkel odwiedziła we wtorek Nadrenię Północną-Westfalię i obiecała poszkodowanym szybką pomoc. Podczas wizyty w Bad Muenstereifel, które zostało poważnie zniszczone przez powódź, szefowa rządu zapowiedziała, że w środę gabinet federalny podejmie decyzję w sprawie programu pomocy finansowej.

Celem jest zapewnienie pomocy w nagłych wypadkach, bez procedur biurokratycznych. Zrobione zostanie wszystko, co możliwe, aby pieniądze szybko dotarły do ludzi. Mam nadzieję, że jest to kwestia dni – powiedziała Merkel.

Zaznaczyła jednak, że odbudowa będzie wymagała czasu. Spodziewa się, że naprawa zniszczonej infrastruktury, takiej jak drogi i linie kolejowe, a także odbudowa miasta, potrwa dłużej niż kilka miesięcy. – Jest jasne, że będziemy potrzebowali dużo cierpliwości – podkreśliła.

Merkel była wstrząśnięta sytuacją na miejscu. – Zniszczenia są zatrważające – stwierdziła. Na widok wielu domów, które nie nadają się już do zamieszkania, powiedziała, że „miasto zostało tak ciężko doświadczone, że aż brak słów”.

Jedynym pocieszeniem jest ludzka solidarność – mówiła kanclerz, odnosząc się do wielu wolontariuszy, którzy obecnie angażują się w pomoc. Podziękowała Federalnej Agencji Pomocy Technicznej, straży pożarnej, Niemieckiemu Czerwonemu Krzyżowi, wojsku oraz wszystkim innym pomocnikom i darczyńcom.

Czytaj też:

Mieszkańcy gminy Słupno k. Płocka odcięci od świata. Pomoże wojsko

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone