SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Rolke. Historie literatury” w Muzeum Literatury w Warszawie

fot. RDC

Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Konwicki i Władysław Broniewski w kadrze nestora polskiej fotografii. W Muzeum Literatury w Warszawie trwa weekend otwarcia wystawy „Rolke. Historie literatury”. – Pokazujemy niemal cztery dekady życia literackiego w Polsce – mówi kurator Jarosław Borowiec.

To nie jest jedna historia, tylko jest ich kilka, które spotykają się w tym jednym miejscu. Tak też myślałem, budując tę ekspozycję. Po pierwsze jest to duża historia, czyli ta historia dużej literatury, która ma taką potrzebę periodyzowania, nazywania, porządkowania, szufladkowania, ale w tej dużej historii są poszczególne życiorysy twórców. Ich życie zatrzymane w pojedynczych kadrach przez Tadeusza Rolke. Po trzecie, są to takie historie prywatne – tłumaczy Borowiec.

Wystawa ma też walory edukacyjne – podkreśla jej kurator. – Myślałem, że Muzeum Literatury jest właśnie najdoskonalszym miejscem, żeby zaprosić do odbycia tej drogi trafienia do jakiejś biografii, czyjejś twórczości przez dobrą estetycznie fotografię niekoniecznie za pomocą księgarni czy biblioteki – mówi.

Jutro o 12:00 i 17:00 odbędzie się bezpłatne oprowadzenie kuratorskie po wystawie. Nieznane kadry z historii literatury w mistrzowskim ujęciu Tadeusza Rolkego można oglądać do lutego 2022 roku.

Czytaj też:

Konkurs Chopinowski. Dziś laureaci zagrają ostatni koncert finałowy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone