SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rok 2017 poświęcony Wiśle? „Mamy skarb, którym możemy się chwalić w całej Europie”

fot. Krzysztof Belczyński/flickr.com

– Wierzę, że posłowie dostrzegą w tym pomyśle potencjał i zrozumieją, że Wisła jednoczy. Mam też nadzieję, że dzięki temu ludzie zwrócą na Wisłę większą uwagę. Posiadamy przecież cudowną rzekę, która jest darem natury i można ją wykorzystać na różne sposoby – mówił w „Magazynie regionalnym” Andrzej Stański z Fundacji „Szerokie Wody”, inicjator ustanowienia roku 2017 rokiem rzeki Wisły.

Sejmowa Komisja Kultury podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2017 rokiem rzeki Wisły. Ustawa ma trafić do Sejmu w ciągu najbliższych tygodni. Jak powiedział Andrzej Stański, jeśli Sejm przychyli się do tej inicjatywy, to być może różne instytucje wyasygnują większe środki, których Wisła potrzebuje. – Rzeka została zaniedbana, trochę zdziczała, brakuje infrastruktury turystycznej i transportowej. Jej dzikość jest oczywiście potrzebna, ale dobrze jest również móc przepłynąć nią do całkiem cywilizowanej przystani, gdzie będzie toaleta i możliwość zjedzenia czegoś – tłumaczył inicjator ustanowienia roku 2017 rokiem rzeki Wisły.

Dodał, iż wierzy, że posłowie dostrzegą w tym pomyśle potencjał i zrozumieją, że Wisła jednoczy. – Mam też nadzieję, że dzięki temu ludzie zwrócą na Wisłę większą uwagę. Posiadamy przecież cudowną rzekę, która jest darem natury i można ją wykorzystać na różne sposoby – podkreślił gość RDC.

Imprezy promujące

Stański wspomniał również, że w najbliższym czasie odbędzie się wiele imprez promujących spędzanie czasu na wodzie. – Zaczniemy z dużym przytupem różnymi wydarzeniami, które odbywać się będą od Krakowa aż po Gdańsk – zaznaczył. Jedną z takich imprez będzie majowy „Flis Festiwal” w podkonstancińskich Gassach. – Tam teraz jest świetna przeprawa promowa oblegana przez rowerzystów. Przez dwa dni będziemy słuchać muzyki inspirowanej Wisłą oraz obejrzymy występy różnych zespołów grających szanty. Zapraszamy siódmego i ósmego maja – namawiał Andrzej Stański.

Kolejna impreza to „Zielone Świątki na Urzeczu”. – To czterodniowe wydarzenie odbywające się między 12 i 15 maja. Przez pierwsze dwa dni szkoły będą przychodziły na Saską Kępę poznać stare zawody, których już właściwie się nie wykonuje, a w sobotę popłyniemy umajonymi łodziami z Warszawy do Wawra, gdzie odbędzie się festyn – tłumaczył.

Wspomniał, że druga eskadra popłynie tego samego dnia do Góry Kalwarii, gdzie również zorganizowana zostanie impreza. – W niedzielę natomiast z Góry Kalwarii popłyniemy już wszyscy do Warszawy, po drodze zatrzymując się w Nadbrzeżu, Karczewie, Gassach i w Otwocku przy ujściu Świdra – mówił w „Magazynie regionalnym” Andrzej Stański z Fundacji „Szerokie Wody”, inicjator ustanowienia roku 2017 rokiem rzeki Wisły.

Sezon wycieczek po Wiśle

W sobotę 30 kwietnia rozpoczął się ósmy sezon Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 11 września. Z pokładu tramwaju wodnego będzie można obejrzeć panoramę Warszawy, promem przeprawić się przez Wisłę, a statkiem „Zefir” wybrać się na wycieczkę do Serocka.

W 2015 roku – podaje ZTM – Warszawskie Linie Turystyczne przewiozły ponad 152 tysiące pasażerów.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone