SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Rodzina, która musi opuścić dom przez rozbudowę lotniska w Radomiu, spotka się jutro z wojewodą

fot. Iwona Jabłońska (L)/Wizualizacja lotniska (P)/fot. PPL Porty Lotnicze

Jutro jedna z dwóch rodzin, które nie zgodziły się na zaproponowane odszkodowanie za wywłaszczenie w związku z rozbudową lotniska w Radomiu, spotka się z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem. – Obawiam się, że nikogo nie interesuje, gdzie się podziejemy – mówi Radiu dla Ciebie Robert Brzeski.

Zgodnie z nakazem opuszczenia domu rodzina ze swojego domu w Kiedrzyniu ma się wyprowadzić w piątek 29 października.

Egzekutor nakreśli nam, jak to będzie wyglądać. Będą karetka, ślusarz, policja i firma transportowa, żeby wszystkie nasze ruchomości przewozić i zabezpieczyć. Jeśli nie wskażemy miejsca, gdzie mamy to przewieźć, to wojewoda będzie musiał wynająć magazyn. Nikt nic nie powiedział na temat zabezpieczenia ludzi tam mieszkających, którzy chyba będą musieli iść pod most – mówi Brzeski.

Na terenie budowanego lotniska mieszka jeszcze pięć rodzin. Dwie z nich nie zgodziły się na zaproponowane odszkodowanie. Pięcioosobowa rodzina Brzeskich otrzymała propozycje odszkodowania w wysokości ok. 80 zł za metr kwadratowy, podczas gdy ceny działek na tym terenie zaczynają się od 150 zł za metr kwadratowy.

Rekompensata to nie wszystko

Rzecznik PPL Piotr Rudzki powiedział, że zgodnie z warunkami ugody, wywłaszczane rodziny otrzymają 3200 zł brutto miesięcznie. Pieniądze te będą dostawać do czasu wypłaty przysługującego im odszkodowania, które otrzymają od wojewody mazowieckiego w późniejszym terminie. Dodał, że pieniądze wypłacane przez PPL właścicielom domów mają im pomóc w przeniesieniu się do nowych mieszkań, podniesienia ich standardu lub wynajęcie dodatkowych lokali.

Pełnomocnik rodzin, które do tej pory nie przystały na warunki ugody, powiedział, że zaproponowane przez PPL rekompensaty są rażąco niskie. Wydatki, które będą musiały ponieść rodziny opuszczające swoje domy i gospodarstwa (związane m.in. z wynajmem nowego lokum oraz magazynów dla maszyn rolniczych), będą znaczenie wyższe.

W związku z rozbudową portu lotniczego w Radomiu wojewoda wydał decyzje wywłaszczeniowe dla 82 działek, w tym 11 zabudowanych. Większość właścicieli podpisała ugody z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”, które rozbudowuje lotnisko.

Port lotniczy Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 jest budowany niemal od podstaw.

Czytaj też:

Dostali nakaz opuszczenia domów w zw. z budową lotniska

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone