SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Debata historyków w 150. rocznicę urodzin J. Moraczewskiego

Jędrzej Moraczewski/fot. Wikimedia Commons

W tym roku mija 150. rocznica urodzin Jędrzeja Moraczewskiego – wybitnego polityka, któremu zawdzięczamy między innymi prawa wyborcze kobiet. Jego pamięć chce przywrócić Dom Spotkań z Historią, który zorganizował debatę z udziałem historyków.

Jego wkład w odzyskanie niepodległości, historię pierwszych lat II Rzeczpospolitej, ale i Polskiej Partii Socjalistycznej jest znaczny – zaznacza dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski. – Będziemy rozmawiać o miejscu Moraczewskiego w polskiej historii, polskiej pamięci – dodaje.

„Prawa ręka” Piłsudskiego

Postać polityka przybliżać będą prof. Andrzej Friszke oraz historycy Uniwersytetu Łódzkiego – prof. Przemysław Waingertner oraz dr Ilona Florczak, która opracowała tom wspomnień Moraczewskiego. To postać barwna – przez pewien czas „prawa ręka” Józefa Piłsudskiego.

Krąży taka historia, że Józef Piłsudski posługując się paszportem Moraczewskiego wyjechał do Japonii, by tam rozmawiać o wojnie z Rosją – opowiada Mirowski.

Dekalog pracy

Organizował zbiórki pieniędzy na polskie wojsko i współtworzył oddziały strzeleckie. Służył w I Brygadzie Legionów w stopniu porucznika. Gdy Piłsudski trafił do Magdeburga, odpowiedzialność w zasadzie za całą kwestię działań niepodległościowych i konspiracyjnych przejął właśnie Moraczewski. Między innymi dzięki temu, marszałek zdecydował, że to właśnie on 17 listopada 1918 roku stanie na czele nowego, ogólnopolskiego rządu.

Trwał bardzo krótko, bo tylko do 16 stycznia 1919, ale przeprowadził kluczowe reformy społeczne – zaznacza dr Mikołaj Mirowski. – Powszechne prawo wyborcze obejmujące kobiety, ośmiogodzinny dzień pracy, legalność działalności związkow zawowodych, łącznie z prawem do strajku – wymienia ekspert.

Moraczewskiego ostatecznie zastąpił Ignacy Jan Paderewski, ale ten pierwszy jeszcze raz miał przysłużyć się Piłsudskiemu. I to w kluczowym dla historii momencie. – Miał swój udział w przygotowaniu zamachu majowego. Jak się okazało bardzo ważnego strajku – zaznacza naukowiec. – Wojska wierne rządowi nie mogły dotrzeć do Warszawy, gdzie toczyły się walki. To ułatwiło Piłsudskiemu przejęcie władzy – mówi.

Debata historyków na temat postaci Jędrzeja Moraczewskiego odbyła się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Posłuchaj:

Rody i Rodziny Mazowsza: Moraczewscy z Sulejówka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone