SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze upamiętni rocznicę Bitwy Warszawskiej. Sprawdź program

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920/fot. UM Płock

Dziś 101. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Upamiętnią ją także miasta na Mazowszu. Sprawdziliśmy, jak wygląda plan obchodów w Siedlcach, Płocku, Radomiu i Kozienicach.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego Kozienice zaplanowały szereg wydarzeń. To między innymi odsłonięcie muralu w technice 3D, pokazy rekonstruktorów w historycznych mundurach, prezentacje sprzętu WOT czy koncerty. – Szykuje się się ciekawa i barwna impreza – mówi RDC burmistrz Piotr Kozłowski. – Zaczniemy o 16:00. Na osiedlu energetyki odsłaniając wyjątkowy mural, który upamiętnia Bitwę ze Szwedami pod Kozienicami. O 17:00 przejdziemy na kozienickie jezioro, gdzie zaśpiewa zespół Mazowsze – dodaje.

Mural, największe w Kozienicach malowidło, przedstawia husara na koniu w technice 3D. Jest na bloku czteropiętrowym. Miasto otrzymało na ten cel 75 tysięcy złotych z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Obchody w Radomiu będą skromniejsze. O godz. 12:00 w kościele garnizonowym zostanie odprawiona uroczysta msza św., a następnie zostaną złożone kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Atrakcje w Płocku

Także Płock szykuje się na obchody święta.

Uroczystości rozpoczną się o 9:30 – mówi Monika Maron, dyrektor Wydziału Kultury w płockim ratuszu.  – Po 10:00 tradycyjna msza święta w bazylice katedralnej w intencji ojczyzny. Około 11:15 złożymy kwiaty przy katedrze. 11:30 uroczystości przy grobie nieznanego żołnierza. Potem plener artystyczny – informuje.

Uroczystości potrwają do godz. 13:00.

W Siedlcach wojskowy piknik

Siedlce natomiast przygotowują gratkę dla fanów militariów. W niedzielę w centrum Siedlce odbędzie się piknik pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Piknik ten to nie tylko spotkanie z wojskiem i tradycyjna grochówka. Mieszkańcy będą mogli całą rodziną wziąć udział w atrakcjach, grach, zabawach dla dzieci. Zobaczyć demonstracje sprawności żołnierzy oraz ich specjalistyczny sprzęt i pojazdy – dodaje.

Piknik wojskowy odbędzie się placu Sikorskiego w Siedlcach. Zacznie się o godzinie 9:00. Podczas wydarzenia będzie można również porozmawiać z żołnierzami oraz złożyć wniosek o powołanie do służby.

Czytaj też: 

Rekonstrukcje, pikniki, koncert. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone