SŁUCHAJ ONLINE
MENU

R. Kubica wystartuje w serii DTM. Jest wsparcie płockiego Orlenu

Robert Kubica wystartuje w serii wyścigów DTM /fot. Daniel Obajtek/Twitter

Robert Kubica w najbliższym sezonie wystartuje w serii wyścigów samochodowych DTM. Kierowca pozostanie jednocześnie zawodnikiem testowym zespołu Formuły 1 Alfa Romeo Racing Orlen. – To dla mnie wyzwanie, na które się cieszę. Nigdy na torze nie rywalizowałem w pojeździe z dachem – powiedział Kubica podczas czwartkowej konferencji w Warszawie.

Orlen dotrzymuje słowa. Bardzo mocno zaangażowaliśmy się w sporty motorowe. Obiecaliśmy, że będziemy w Formule 1 i jesteśmy, ale to nie wszystko. Polacy mają teraz swój zespół w DTM. Robert będzie jeździł samochodem marki BMW w biało-czerwonych barwach – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Bolidy z dachem

Samochody startujące w serii DTM nazywane są „bolidami F1 z dachem”. Z zewnątrz wyglądają tak samo, jak te, które są do kupienia w salonach BMW czy Audi. Łączy je jednak tylko nazwa i wybrane elementy stylistyczne. W tym sezonie zostanie rozegranych dwadzieścia wyścigów serii DTM. Pierwszy weekend zaplanowano na belgijskim torze Zolder pod koniec kwietnia, ostatni na początku października na niemieckim Hockenheim.

DTM jest mniej znany, ale zawsze budził mój duży respekt. Poziom rywalizujących w niej kierowców jest bardzo wysoki. To dla mnie nowy rodzaj rywalizacji, wielkie wyzwanie, na które bardzo się cieszę. Nigdy na torze nie rywalizowałem w pojeździe z dachem – przyznał Kubica, który jednocześnie pozostanie kierowcą testowym zespołu F1 Alfa Romeo Racing Orlen.

Powrót do ścigania w F1 był dla mnie czymś szczególnym, niestety ubiegły rok nie poszedł tak, jak chciałem. Razem z PKN Orlen zostaję w F1, ale będę to łączył DTM, czeka mnie więc nie tylko sportowo, ale i logistycznie trudne zadanie – dodał kierowca.

Zadowolenia nie krył obecny na konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin. – Trudno wyobrazić sobie rywalizację sportową na najwyższym poziomie bez mecenatu, bez kogoś, kto dzieli się swoimi dochodami. Przez sukcesy sportowe budujemy również markę Polski. Mazurek Dąbrowskiego na arenach sportowych jest wielką promocją naszego kraju. Dziękuję Robertowi Kubicy, że będzie imię Polski jeszcze skuteczniej rozsławiał. BMW w biało-czerwonych barwach na niemieckich torach to jest coś, to trudno przecenić z punktu widzenia Orlenu i polskiej gospodarki – podkreślił.

Pierwszy Polak w F1

Kubica w 2006 roku został pierwszym polskim kierowcą w F1. W 2008 roku w Kanadzie odniósł jedyne jak dotychczas zwycięstwo w wyścigu o Grand Prix. Jego karierę w najszybszej wyścigowej serii świata przerwał wypadek, do którego doszło w 2011 roku podczas Rajdu Ligurii. W jego wyniku doznał obrażeń, z których część okazała się trwała. 35-letni obecnie Polak nie poddał się jednak swoim ograniczeniom i dochodził do pełni sprawności najpierw w rajdach, a później, w 2018 roku, jako kierowca testowy i rozwojowy Williamsa w mistrzostwach świata Formuły 1.

W ubiegłym roku był już kierowcą wyścigowym Williamsa. Jakość bolidów znacznie ustępowała jednak pojazdom rywali i jedyne, o co Kubica mógł walczyć przez większość sezonu, to uniknięcie ostatniego miejsca. Jego najlepszym wynikiem była 10. pozycja w wyścigu o Grand Prix Niemiec – zdobył wówczas jedyny punkt dla Williamsa w całym roku. Po sezonie rozstał się z tą ekipą, jednak ze światem Formuły 1 się nie żegna. Od początku roku wiadomo, że będzie kierowcą rezerwowym zespołu Alfa Romeo Racing Orlen.

Kalendarz serii wyścigowej DTM 2020:

25, 26 kwietnia Zolder (Belgia)

16, 17 maja Lausitzring (Niemcy)

30, 31 maja Igora Drive (Rosja-Sankt Petersburg)

13, 14 czerwca Anderstorp (Szwecja)

27, 28 czerwca Monza (Włochy)

11, 12 lipca Norisring (Niemcy)

22, 23 sierpnia Brands Hatch (Anglia)

5, 6 września Assen (Holandia)

12, 13 września Nurburgring (Niemcy)

3, 4 października Hockenheim (Niemcy)

Czytaj też:

Jest wsparcie i szansa na lepsze wyniki. Bartek Marszałek w Orlen Team

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone