SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Reżyser operowy David Pountney przyjął polskie obywatelstwo

fot. PAP/Jacek Turczyk

Reżyser operowy David Pountney odebrał akt nadania polskiego obywatelstwa. Dokument w sobotę w Warszawie wręczył mu wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Decyzję o przyznaniu obywatelstwa artyście, który sam o to zabiegał, podjął prezydent Andrzej Duda.

David Pountney pochodzi z Wielkiej Brytanii, jest dyrektorem artystycznym Welsh National Opera w Cardiff, współpracuje również m.in. z londyńską English National Opera, Operą Wiedeńską i Bawarską Operą Narodową w Monachium. W Polsce reżyser blisko współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza.

Bogata kultura

Do bycia Polakiem zachęciło Davida Pountneya bogactwo kultury polskiej, ale także wieloletnie związki zawodowe z Polską. Reżyser wielokrotnie wystawiał polskie opery – podkreślił Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie MKiDN. Minister przypomniał, że Pountney w 2009 r. na festiwalu w Bregencji wystawił „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, a w 2015 r., z okazji 50-lecia odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie, zaprezentował nową interpretację „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki.

Ponadto dzięki brytyjskiemu reżyserowi wystawiono dwie inne polskie opery, które – jak podał Instytut Adama Mickiewicza – nie doczekały się inscenizacji w czasach, w których powstały. W 2010 r. w Bregencji wyreżyserował napisaną w 1968 r. „Pasażerkę” Mieczysława Wajnberga z librettem opartym na powieści Zofii Posmysz. Z kolei w 2013 r. jako dyrektor artystyczny festiwalu Bregenzer Festspiele zaprezentował „Kupca weneckiego” w inscenizacji Andrzeja Czajkowskiego.

Niezwykłe inscenizacje Davida Pountneya prezentowane na wszystkich wiodących scenach operowych na świecie zostały docenione nadaniem reżyserowi licznych medali i wyróżnień, m.in. imienia Janacka, Martinu, a także dwóch nagród imienia Laurence’a Oliviera – przypomniał minister.

Ani słowa

Podczas ceremonii David Pountney, dziękując za nadanie mu polskiego obywatelstwa podkreślił, że jest dumny ze swoich bliskich związków z polską kulturą. – Wielkim zaszczytem i przywilejem w moim życiu zawodowym było to, że mogłem zaangażować się w bardzo różne kultury, ale tu pragnę podkreślić, że kultura polska w tym życiu odegrała rolę wyjątkową – powiedział reżyser.

Wspominał także swoją pracę m.in. nad operą „Straszny Dwór” Moniuszki, którą po raz pierwszy widział w Warszawie w połowie lat 70. – Niestety nie rozumiałem ani słowa z tego, co działo się na scenie – zaznaczył. Dodał, że mimo to polska muzyka ogromnie go zainteresowała i w tym kontekście zwrócił uwagę na dzieła Mieczysława Wajnberga, które – jak mówił – go odnalazły.

My jako artyści winniśmy pozostawać otwarci na bodźce ze świata i jeżeli takimi otwartymi będziemy, to różne ciekawe sprawy same będą do nas przybywały – wyjaśnił i podkreślił też dobrą współpracę nad „Pasażerką” Wajnberga z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Kultura także europejska

Przyjmując polskie obywatelstwo, o które – jak powiedział Pountney – sam zabiegał, reżyser podkreślił także, że jest gorącym zwolennikiem Unii Europejskiej. – To arcydzieła kultury polskiej zbliżyły mnie do obywatelstwa, które właśnie otrzymuję, ale pragnę jasno podkreślić moją wiarę i przynależność do wspólnotowych ideałów Europy. Przyjmując polskie obywatelstwo daję wyraz swojej wierze w łączącą wszystkich Europejczyków kulturę – mówił.

David Pountney urodził się w 1947 r. w Oksfordzie w Anglii. Debiutował w 1972 r. produkcją „Katii Kabanovej” na Wexford Festival. W latach 1975-1980 w Scottish Opera zrealizował cykl oper Leosa Janacka. Wyreżyserował ponad 20 spektakli w English National Opera. Jest autorem inscenizacji oraz libretta do nowopowstałych dzieł, m.in. prapremier trzech oper sir Davida Maxwella Daviesa.

Tłumaczył libretta operowe z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego. Za zasługi w dziedzinie sztuki otrzymał tytuły Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego i Kawalera Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej.

W Polsce w 2013 r. artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za promocję polskiej kultury za granicą.

Czytaj też:

Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego. „Należne upamiętnienie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone