SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Resort zdrowia: przez cztery dni wystawiono 6 mln e-recept

E-recepta/fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Od środy, od kiedy obowiązują recepty w formie elektronicznej, przez cztery dni, wystawiono ich ok. 6 mln – wynika z danych udostępnionych w niedzielę przez Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że pierwszego dnia – w środę wystawiono ponad 2 mln e-recept, w czwartek podobnie, w piątek 1,8 mln, zaś w sobotę z racji dnia wolnego – ponad 100 tys.

Amerykański poziom w 4 dni

Ponad 2/3 recept w ostatnich dniach wystawione zostało w systemie elektronicznym, co pokazuje że obawy, iż e-recepty mogą się nie upowszechnić były płonne. Co warto podkreślić, już na wstępie, w pierwszych dniach osiągnęliśmy poziom do którego w USA dochodzono 8 lat – wskazał Andrusiewicz.

Dziękujemy lekarzom za widoczną pozytywną reakcję na nowy elektroniczny system wystawiania recept. Dziękujemy również farmaceutom za profesjonalne wdrożenie systemu po stronie aptek – dodał.

Obowiązkowe od 8 stycznia

Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się 1 stycznia 2019 roku. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia obowiązkowe jest wystawianie recept w postaci elektronicznej; papierowe mogą być wydawane w określonych przypadkach.

Pełną funkcjonalność e-recepta daje posiadaczom Internetowego Konta Pacjenta, które jest dostępne pod adresem . Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept.

Posłuchaj:

Popołudnie RDC: e-recepty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone