SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Reprywatyzacja w Warszawie. Ruszyła wypłata odszkodowań

Komisja weryfikacyjna/fot. PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Finansów rozpoczęło wypłatę odszkodowań lokatorom pokrzywdzonym przez reprywatyzację w Warszawie. Chodzi o niemal 9 mln zł dla ponad 290 osób.

20 października tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Komisji Weryfikacyjnej, zgodnie z którą wszystkie dotychczas wydane przez Komisję decyzje o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia osobom zajmującym lokal w nieruchomości warszawskiej, od których sprzeciw został wniesiony wyłącznie przez miasto Warszawa, stają się z mocy prawa ostateczne i prawomocne. Postępowania sądowe wszczęte w takich sprawach ulegają umorzeniu.

Ponad 260 decyzji

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisja Weryfikacyjna wydała 267 decyzji o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, odszkodowania przyznano 127 osobom, a zadośćuczynienia – 244 osobom. Łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia przyznano 294 poszkodowanym. Łączna kwota dotychczas przyznanych przez Komisję odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów wyniosła 8 milionów 885 tysięcy 142 złote i 81 groszy.

Do kiedy pieniądze mają zostać wypłacone?

Miasto Stołeczne Warszawa złożyło sprzeciwy od decyzji Komisji we wszystkich 267 sprawach. Trwają postępowania przed sądami powszechnymi. Teraz, po wejściu z życie nowelizacji ustawy, lokatorzy, którzy otrzymali decyzje w swoich sprawach, powinni przekazać swoje dane do resortu sprawiedliwości, by ten z kolei przekazał je do Ministerstwa Finansów. Pieniądze mają być wpłacone do 4 grudnia.

Czytaj też:

Reprywatyzacja. Ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań weszła w życie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone