SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Reprywatyzacja. Decyzje ws. Zielnej 32 i Krakowskiego Przedmieścia 85

Komisja weryfikacyjna w Warszawie/fot. PAP/Piotr Nowak

Komisja weryfikacyjna nakazała zwrot nienależnego świadczenia przez beneficjentów reprywatyzacji nieruchomości przy Zielnej 32, stwierdziła także nieważność decyzji prezydenta miasta ws. zwrotu nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 85 – poinformował szef komisji Sebastian Kaleta.

Decyzję reprywatyzacyjną ws. Zielnej 32 wydano 8 listopada 2002 roku, a prawa i roszczenia do nieruchomości położonej przy tym adresie beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnej nabyli za 110 tys. zł.

Zwrot ponad 7,5 mln zł

Na wtorkowym briefingu prasowym szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta podkreślił, że roszczenia te zostały później sprzedane za kwotę prawie 8 mln zł. Komisja wydała w związku z tym decyzję o obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia przez beneficjentów reprywatyzacji. Chodzi o ok. 7,6 mln zł. – Wzbogacenie się tak gigantyczne na tej nieruchomości jest wzbogaceniem w pewien sposób niezgodnym z prawem, a zatem kwota, która została uzyskana z jej sprzedaży, powinna być zwrócona – wskazał.

Jak podkreślił, do zwrotu powinno dojść też dlatego, że wniosek reprywatyzacyjny złożyła osoba nieuprawniona. – A jako że nie było wniosku złożonego w sposób prawidłowy, nieruchomość nigdy nie powinna była zostać zwrócona – wskazał Kaleta.

„Niewspółmierna wartość roszczeń”

W przypadku nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 85 komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji reprywatyzacyjnej z 14 września 2011 r., tłumacząc to m.in. „niewspółmierną wartością roszczeń”. Kaleta wskazywał, że roszczenia do nieruchomości nabyto za 80 tys. zł przy wartości nieruchomości wynoszącej 5 mln zł. – Łącznie dzisiaj można mówić o zwrocie 12 mln złotych – podkreślił, podsumowując obie decyzje.

Czytaj też:

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił aktywistę Jana Śpiewaka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone