SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rekrutacja na warszawskie uczelnie. Coraz więcej kandydatów z zagranicy

Uniwersytet Warszawski/fot. Wikimedia Commons

Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska przyciągają coraz więcej studentów, w tym z zagranicy. Zakończyły się pierwsze dwa etapy rekrutacji na studia w roku akademickim 2019/2020. Zakwalifikowani kandydaci do piątku mogą składać konieczne dokumenty.

Od kilku lat kandydaci wybierają te same kierunki. – Na pierwszym miejscu jest ekonomia, informatyka (…) Na japonistyce mamy 28 osób na jedno miejsce, na chemii medycznej 17 osób – mówi Anna Korzekwa, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego.

Liczba kandydatów zagranicznych na studia na Uniwersytecie Warszawskim ciągle rośnie – dodaje Korzekwa. – Aplikuje coraz więcej osób. To osoby z Ukrainy i Białorusi, ale też z Niemiec czy Francji. Popularne są zarządzanie, stosunki międzynarodowe. To się nie zmienia – tłumaczy.

W tym roku Uniwersytet Warszawski ponownie otrzymał tytuł najlepszej uczelni w Polsce. W dwudziestym rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 uzyskał 100 procent przyznawanych punktów.

Według sprawozdania GUS – na Uniwersytecie Warszawskim studiuje prawie 45 tysięcy osób. Co roku na UW aplikuje średnio 35 tysięcy kandydatów.

Podobnie na Politechnice

Rośnie także liczba liczba studentów na Politechnice Warszawskiej. Kandydaci coraz częściej wybierają studia związane z IT.

W tym roku aplikowało ponad 43 tysiące kandydatów – mówi prof. Janusz Walo z PW. – Liderami są matematyka i analiza danych oraz cyberbezpieczeństwo – to nowe kierunki. Z pewnością obronią się na rynku pracy – dodaje.

Nie brakuje studentów zza granicy, którzy chcą studiować w języku polskim – dodaje. – Chętnych jest więcej. Z Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu około 200 – zaznacza prof. Walo.

Na Politechnice Warszawskiej studiuje obecnie ponad 36 tysięcy osób.

Czytaj też:

Warszawa zdominowała najnowszy ranking uczelni wyższych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone