SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rekordowe liczby pasażerów na mazowieckich lotniskach

fot. Wistula/CC BY-SA 3.0

Lotnisko Chopina obsłużyło w maju prawie 1,65 mln pasażerów, co daje prawie 9-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. – poinformował w środę port. Z kolei z lotniska w Modlinie skorzystało w ubiegłym miesiącu ok. 290 tys. pasażerów, co oznacza 3,1 proc. wzrost ruchu pasażerskiego.

„W maju br. Lotnisko Chopina obsłużyło 1,65 mln pasażerów. Każdy kolejny miesiąc przynosi stołecznemu portowi nowy rekord w liczbie odprawianych osób. W porównaniu do maja 2018 wzrost wyniósł prawie 9 proc.” – poinformowało lotnisko w komunikacie.

Jak dodano, od początku roku z lotniska skorzystało ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost rzędu 9 proc. W ruchu międzynarodowym podróżowało ponad 6,1 mln osób (wzrost o ponad 9 proc.), a prawie 690 tys. w ruchu krajowym (wzrost o ok. 4 proc).

Lotnisko przypomniało, że trwa modernizacja jednej z dwóch dróg startowych; jest ona wyłączona z ruchu dla samolotów. Zgodnie z planem prace modernizacyjne mają się zakończyć 30 czerwca 2019 r. – Mimo remontu pasa startowego stale powiększamy liczbę pasażerów – mówi Piotr Rudzki z biura prasowego lotniska.

„Rola stołecznego portu – jako ważnego punktu przesiadkowego w Europie Środkowej – nadal rośnie. Warszawa utrzymuje swoją wysoką pozycję na mapie międzynarodowych połączeń lotniczych. Obecnie niemal jedna trzecia pasażerów to osoby, które Lotnisko Chopina traktują jako punkt tranzytowy w swojej podróży” – czytamy dalej w komunikacie.

„Przywrócenie do ruchu wyłączonego pasa oraz nowe oferty lotów, prawdopodobnie przyniosą kolejne rekordy dla Lotniska Chopina w kolejnych miesiącach” – wskazuje port.

W sezonie Lato 2019 Lotnisko Chopina oferuje 121 kierunków regularnych do 54 państw realizowanych przez 27 przewoźników oraz 68 kierunków czarterowych do 21 państw realizowanych przez 24 przewoźników.

Modlin z 3-procentowym wzrostem

Z kolei Lotnisko w Modlinie w maju br. obsłużyło ok. 290 tys. pasażerów, co oznacza 3,1 proc. wzrost ruchu pasażerskiego wobec maja ub.r. – poinformował w środę port. Jak dodano, od początku roku do końca maja 2019 r., lotnisko obsłużyło 1 mln 285 tys. 199 pasażerów.

„Maj 2019 r. okazał się dla Portu Lotniczego Warszawa/Modlin najlepszym miesiącem w historii lotniska. Po raz pierwszy udało się przekroczyć barierę 290 tys. pasażerów. Port odnotował 3,1 proc. wzrostu ruchu pasażerskiego w stosunku do maja 2018 r. Na podwarszawskim lotnisku pojawiły się też kolejne kierunki czarterowe” – poinformował port w komunikacie.

Jak dodano, „był to nie tylko najlepszy pod względem przewozów maj w historii portu, ale również najlepszy miesiąc przewozowo ogółem”. „Po raz pierwszy została przekroczona bariera 290 tys. pasażerów obsłużonych w ciągu jednego miesiąca” – podano.

Od początku roku do 31 maja 2019 r. obsłużono 1 mln 285 tys. 199 pasażerów, co przełożyło się na wzrost o 4,2 proc. względem analogicznego okresu w 2018 roku.

Lotnisko nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości, ale by odpowiedzieć na oczekiwania rynku i coraz większe zainteresowanie touroperatorów i przewoźników czarterowych, planujemy szereg inwestycji, które pozwolą na rozwój portu – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Modlina Leszek Chorzewski.

– Pierwsze ruszą prace utrzymaniowe oraz budowa tymczasowego terminala. Będzie to hala stalowa z przeszkleniami, klimatyzowana i ogrzewana – całoroczna, która pozwoli zwiększyć przepustowość o ok. 3 mln pasażerów – dodał Chorzewski.

Czytaj też: Pociągiem do samego terminala w Modlinie. Pozytywna opinia RDOŚ

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone