SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Rekordowa liczba rowerzystów w Warszawie. Wzrost o 40 procent [zobacz]

fot. ZDM

Padł warszawski rekord liczby rowerzystów w mieście. W ciągu dwóch ostatnich lat ich liczba wzrosła o 40 procent. Miłośników dwóch kółek przybywa, tak samo jak ścieżek rowerowych – w tej chwili w mieście jest ich już ponad 500 km.

Z roku na rok coraz więcej mieszkańców stolicy przesiada się na rower. Między 2015 a 2016 r. liczba rowerzystów wzrosła o 19 proc, natomiast między 2016 a 2017 r. – aż o 22 proc. W 2015 roku Warszawskie Badanie Ruchu wykazało, że na rowerze odbywa się 3,8 proc. podróży niepieszych, dziś udział ten można oszacować na 5,5 proc. To oznacza, że każdego dnia po ulicach Warszawy porusza się ponad 75 tys. rowerzystów. – Rower przestał służyć tylko rekreacji – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski dodaje, że dużą rolę odegrały nowo wybudowane ścieżki rowerowe.

Łączna długość dróg rowerowych w Warszawie wynosi obecnie ponad 500 km i liczba ta stale się zwiększa. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat długość sieci niemal się podwoiła. Już 2/3 tras ma wygodną, asfaltową nawierzchnię. Nowe inwestycje uzupełniają sieć, dzięki czemu powstają długie i nieprzerwane korytarze.

Sukcesami chwali się również sieć rowerów miejskich Veturilo. Obecnie do dyspozycji mieszkańców jest 337 stacji i blisko 5000 rowerów. Przez pięć lat użytkownicy systemu dokonali aż 11 milionów wypożyczeń, z czego już ponad trzy miliony w tym roku. W tegorocznych pomiarach co ósmy rower na ulicach to Veturilo. W porównaniu do ubiegłych lat to niemal dwukrotny wzrost.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone