SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce i na Mazowszu

fot. www.facebook.com/siecbadawczalukasiewicz

Minionej doby w Polsce potwierdzono najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1587 zakażeniach. Tym samym ich liczba wzrosła do 84 396. To drugi dzień z rzędu, kiedy resort odnotowuje rekordowy dobowy przyrost. Także na Mazowszu odnotowano największą liczbę nowych przypadków koronawirusa – to 295 zakażeń, co daje nam 11 939 potwierdzonych przypadków.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

W czwartek MZ informowało o 1136 nowych przypadkach, w środę o 974 nowych, we wtorek – o 711, w poniedziałek – o 748, w niedzielę – o 910, a w sobotę – o 1002. Dzisiejszy dobowy przyrost jest rekordowy. Resort poinformował o 1587 przypadkach. To drugi z rzędu dzień z rekordowym przyrostem. Wczoraj było ich o 451 mniej.

To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności, do codziennego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości – skomentował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

To, co państwo wszyscy obserwujecie na co dzień – mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, w autobusach, mamy powrót do pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Tych kontaktów, interakcji na co dzień jest dużo więcej niż na wiosnę i w lecie, kiedy oczywiście byliśmy na wypoczynku letnim i spotykaliśmy się nad morzem, nad jeziorami, ale nie spotykaliśmy się na ulicach miast, w pracy. Dzisiaj tych interakcji jest dużo więcej – powiedział.

Ogniska rozproszone

Zaznaczył, że obecnie ogniska zakażeń są rozproszone. – To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, ogniska z większych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, gdzie mamy do czynienia też z pacjentami COVID-owymi, mamy do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy (…). Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń – powiedział.

Dodał, że liczba zakażeń jest także efektem odwiedzin w domach pomocy społecznej. Poinformował, że MZ poprosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o decyzję w sprawie zablokowania odwiedzin w domach opieki społecznej.

Nowe potwierdzone w czwartek przypadki zakażeń pochodzą z województw: mazowieckiego (295), małopolskiego (241), kujawsko-pomorskiego (162), pomorskiego (128), śląskiego (126), warmińsko-mazurskiego (87), wielkopolskiego (84), łódzkiego (78), zachodniopomorskiego (61), lubelskiego (59), podkarpackiego (55), podlaskiego (54), dolnośląskiego (52), świętokrzyskiego (52), opolskiego (38) i z lubuskiego (15).

Resort poinformował o śmierci 23 zakażonych koronawirusem osób w wieku od 44 do 94 lat. Do zgonów doszło w Siedlcach, Krakowie, Kędzierzynie-Koźlu, Elblągu, Biłgoraju, Lublinie, Zgierzu, Bełchatowie, Poznaniu, Tychach, Świętochłowicach, Raciborzu, Ostródzie i w Gdyni. Większość osób – jak podało MZ – miała choroby współistniejące.

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, łącznie zakażenie potwierdzono u 84 396 osób. Zmarło 2392 zakażonych.

Rekord zakażeń koronawirusem na Mazowszu

Przyrost przypadków koronawirusa na Mazowszu minionej doby również był rekordowy. To aż 295 przypadków. Poprzedni rekord resort odnotował 18 września. Wówczas było ich 168.

Jak powiedziała nam Joanna Narożniak, rzecznik Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, to dużo niewielkich ognisk zakażeń. – Mamy w zakładach pracy, mamy również takie ogniska związane z uroczystościami. Odbywają się we wrześniu komunie, które nie odbywały się w maju – tłumaczyła.

Sanepid dostaje też informacje o zakażeniach w lecznicach. – W powiecie żyrardowskim, przasnyskim, w samej Warszawie pojawiają się takie zakażenia – wylicza Narożniak.

Zakażenia pojawiają się również w szkole w regionie. To na przykład Szkoła Podstawowa nr 7 w Siedlcach, gdzie zakażenie wykryto u 6 nauczycieli. 13 klas skierowanych zostało na kwarantannę. Jedna z nich wróciła dziś na zajęcia do szkoły.

Czytaj też:

Koronawirus w SP nr 7 w Siedlcach. Zakażonych sześciu nauczycieli

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone