SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Regaty w Henley. Udany start A. Kobus-Zawojskiej i Ołeny Buriak

Udany start Agnieszki Kobus-Zawojskiej i Ołeny Buriak na regatach w Henley/fot. The Rowing Voice/Twitter

Udany start Agnieszki Kobus-Zawojskiej i Ołeny Buriak na regatach w Henley. Polsko-ukraińska para wygrała dziś swój pierwszy wyścig w Wielkiej Brytanii i awansowała do kolejnej rundy. Nasza redakcyjna koleżanka, multimedalistka olimpijska w wioślarstwie i jej przyjaciółka z Ukrainy, kilkukrotna mistrzyni świata – zmierzyły się z dwiema Amerykankami.

Polka i Ukrainka prowadziły przez cały wyścig, pod koniec rywalki nieco zmniejszyły dystans, ale Kobus-Zawojskiej i Buriak udało się dopłynąć do końca jako pierwszym.

Wyścig The Stonor Challenge Cup, w którym biorą udział Polka z Ukrainką odbywa się na dystansie ponad 2 kilometrów.

Prestiżowe zawody

Obie zawodniczki mają za sobą wspólne treningi na miejscu, na Tamizie. Kobus-Zawojska relacjonowała nam przygotowania do zawodów.

Jest ciężko, dużo się dzieje, duży prąd. Nie jestem do tego przyzwyczajona. Oczy trzeba mieć dookoła głowa. Piękne jest to, że wioślarstwo traktowane jest tu jako elitarny sport – mówiła Kobus-Zawojska w „Magazynie Sportowym” RDC, którego jest współprowadzącą od listopada ubiegłego roku.

Swoim startem polsko-ukraińska para chce zwrócić uwagę na sytuację w Ukrainie. Pomoże im w tym specjalny akcent, podkreślający przyjaźń obu krajów.

To fajna historia, ponieważ będziemy startować w strojach zaprojektowanych przez jej przyjaciółkę, która jest artystką. To są takie polsko-ukraińskie stroje. Fajnie, że organizator zgodził się na to, żebyśmy w tych akurat strojach startowały – tłumaczyła Kobus-Zawojska

Regaty na Tamizie które trwają od wtorku – to prestiżowe zawody, rozgrywane od 1839 roku.

Bardzo się cieszę, że tam będziemy, bo to jest duże wyróżnienie. Nie każdy w swojej karierze tam był, a podobno jest to bardziej prestiżowe niż Puchary Świata, więc samo przeżycie tego dużo dla mnie znaczy – podkreśliła wioślarka.

Zawody rozgrywane są w systemie pucharowym. W jednym biegu biorą udział dwie osady, a zwycięzca przechodzi dalej.

 

Posłuchaj całej rozmowy:

Magazyn Sportowy: małżeństwo Zawojskich przed prestiżowymi regatami w Henley

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone