SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy zwycięzcę konkursu na przebudowę Chmielnej w Warszawie

Projekt "Zielona Chmielna"/fot. UM Warszawa

Stołeczny ratusz rozstrzygnął konkurs na modernizację ulicy Chmielnej. Śródmiejski deptak będzie pełen zieleni i miejsc do wypoczynku. To kolejny projekt realizowany w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Zwycięzcą została pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Chcemy, aby Warszawa była zielona, czysta i pełna przyjaznych przestrzeni dla każdego mieszkańca. I to nie tylko na obrzeżach, ale również w samym jej sercu. Dlatego konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaznaczył też, że po przebudowie ulica Chmielna „stanie się dużo ładniejsza, wygodniejsza i bardziej przyjazna”.

Na śródmiejskim deptaku od Nowego Światu do pasażu Wiecha pojawi się więcej zieleni i drzew. Zniknie kostka betonowa, którą zastąpią płyty granitowe. Metamorfozę przejdą skwery przy kinie Atlantic i pasażu Wiecha. W miejscu, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek, powstanie nowy skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne – zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów.

Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się ogrody deszczowe. Musimy wzmacniać odporność naszego miasta na zmiany klimatu – przekonywała Marlena Happach, architekt miasta.

Zwycięski projekt najdojrzalszy

Jak przekazał stołeczny ratusz, „przy ocenie prac zwracano uwagę m.in. na wielofunkcyjność i rozwiązania przestrzenne, które wspierają rozwój handlu, gastronomii i innych usług w harmonii z potrzebami mieszkańców z najbliższego otoczenia”. Istotna była też wygoda pieszych i rowerzystów.

W konkursie zwyciężyła praca autorstwa RS Architektura Krajobrazu. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Wagnera z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego uznało ją „za najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową”. Największe wrażenie zrobiła „koncepcja przekształcenia istniejącego zieleńca blisko Nowego Światu, tzw. skweru bukinistów, w przestrzeń bardziej oryginalną w wyrazie, z miejscami do wypoczynku”.

– W naszym projekcie zaprezentowaliśmy ponadczasową oprawę tej ulicy, która wspomagałaby podstawową funkcję, czyli gastronomiczna i handlową. Nie zapomnieliśmy jednak o innych użytkownikach tej przestrzeni. Przestrzeń ma mieć charakter bardziej spacerowy, a nie tylko gastronomiczno-handlowy – powiedział Patryk Zaręba ze zwycięskiej pracowni. Jak zaznaczył nie zapomniano o najmłodszych warszawiakach. Architekci zaplanowali dwa miejsca z wyposażeniem dla nich dedykowanym.

Zwycięzcy architekci zaproponowali ciekawe rozwiązania, m.in. wykorzystanie podziemnych donic. W momencie gdy doszłoby do awarii instalacji podziemnej, ułatwiłyby one dostęp do miejsca. Drzewa zostałyby po prostu podniesione i przeniesione w inne miejsce.

Nowe Centrum Warszawy

Na konkurs architektoniczny na ulicę Chmielną, który ogłoszono 1 marca, wpłynęło osiem prac. Jury przyznało trzy nagrody i jedno wyróżnienie. Pierwszą nagrodę – 45 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zdobyła RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna. Drugie miejsce i 20 tysięcy złotych zajęła pracownia ARE Stiasny/Wacławek sp. z o.o. z Warszawy. Trzecią nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych zdobyła Diana Polkowska Pracownia Projektowa z Przemyśla. Wyróżnienie i 5 tysięcy złotych zdobyli Anna Sokołowska, Małgorzata Marczewska, Elżbieta Janiszewska, Bartłomiej Idzikowski.

Nagrodzone prace można obejrzeć w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury codziennie do 27 czerwca w godzinach 12:00-19:00.

Zielona Chmielna to kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Trwa już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ulicy Marszałkowskiej w rejonie placu Defilad, gdzie powstaje droga dla rowerów, a po zakończeniu zostanie nasadzona nowa zieleń.

Ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie nowego wyglądu Alei Jerozolimskich na odcinku od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle’a i dalej do wjazdu na wiadukt mostu Poniatowskiego. Wybrano też wykonawcę, który jeszcze w tym roku przebuduje rondo Dmowskiego. W ubiegłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek alei Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka.

Czytaj też:

Zaczyna się sezon kajakowy. Coraz więcej chętnych na spływ

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone