SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rampa upamiętniająca Holocaust może zniknąć. Mieszkańcy protestują

fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL

Mieszkańcy warszawskiej Falenicy w obronie miejsca pamiętającego Holokaust. Chodzi o rampę kolejową, skąd Niemcy w 1942 roku wywozili Żydów do obozu koncentracyjnego. W związku z modernizacją torów linii otwockiej obiekt może zostać usunięty.

Musimy dbać o pamięć – mówiła w RDC Hanna Szmalenberg ze Stowarzyszenia na rzecz Krajobrazu Kulturowego „Ogród Warszawa”. – Rampa kolejowa w Falenicy jest ostatnim niemym świadkiem zagłady żydów z Rembertowa i Falenicy – podkreślała.

Nie zostawimy tej sprawy bez rozgłosu – mówiła w audycji „Jest Sprawa”. – Napisaliśmy petycje, którą kierujemy i do władz miasta i do ministra kultury i do PKP i do radnych gminy Wawer, w której tłumaczymy dlaczego uważamy, że to miejsce powinno pozostać nienaruszone – zaznaczyła.

Kolejarze odpowiadają, że o zabytkowym charakterze miejsca dowiedzieli się niedawno. – Wcześniej o tym nie było mowy – stwierdził rzecznik Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec. – Tego typu obiekty, które nie znajdują się w jakichś indeksach czy spisach i pojawiają się w momencie kiedy już trwa proces realizacji, są dużym wyzwaniem, ponieważ opóźniają czas realizacji projektu – wyjaśniał w Radiu dla Ciebie.

Teraz chodzi o to, pogodzić interesy – podsumował Siemieniec. – Sądzę, że wyzwaniem jest to, żeby znaleźć taką formę, która jak najlepiej będzie mogła przypominać historię w sposób aktywny, żeby kogoś czegoś uczyć, ale jednocześnie ci, którzy mieszkają obok mogli się rozwijać, miasto się mogło rozwijać, żebyśmy z pamięcią historyczną mogli iść do przodu – zasugerował.

O wpis rampy do rejestru zabytków zgłosiło się Towarzystwo Miłośników Falenicy.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nie podjął jeszcze decyzji.

Posłuchaj całej rozmowy: Jest sprawa: protest w sprawie wyburzenia historycznej rampy w Falenicy

Czytaj też: 

Wrak samochodu po siedmiu latach zniknął z osiedla na Mokotowie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone