SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radomski „Łucznik” inwestuje w nowe maszyny

Fabryka broni "Łucznik" w Radomiu, fot. archiwum RDC

17 nowych maszyn kupiła Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu. Od sierpnia ub. roku trwa proces modernizacji i zwiększania mocy produkcyjnych zakładu. W sumie na zakup około 70 nowoczesnych urządzeń fabryka zamierza przeznaczyć ok. 90 mln zł.

Nakłady inwestycyjne związane są z kontraktem na dostawę ponad 53 tys. karabinków MSBS „GROT” dla Wojska Polskiego. Fabryka ma je dostarczyć do 2020 r. Aby sprostać temu zadaniu, zakład kupuje kolejne, nowoczesne maszyny i urządzenia. – Siedemnaście nowych maszyn już dotarło do zakładu i jest wykorzystywanych przy produkcji – poinformował prezes zarządu fabryki Adam Suliga. Wśród nowych nabytków jest m.in. elektrodrążarka drutowa do prac nad nowymi, rozwojowymi wyrobami, a także maszyny pomiarowe 3D do kontroli produkowanych części składowych wyrobów.

W sumie zaplanowano zakup 70 nowoczesnych i precyzyjnych urządzeń. Większość z nich to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie. Spółka negocjuje obecnie m.in. zakup nowej kuźniarki, która miałaby być dostarczona na przełomie roku 2018/2019. Zdaniem Suligi, bez takiej maszyny nie może funkcjonować żadna fabryka broni. – To „serce” zakładu. Nasza obecna kuźniarka niedawno przeszła remont. Jest sprawna i podlega stałym przeglądom, ale dla bezpieczeństwa ciągłości produkcji kupujemy nową – zaznaczył prezes „Łucznika”.

Będą nowe miejsca pracy

Proces unowocześniania radomskiego zakładu trwa od sierpnia ubiegłego roku. „Łucznik” podpisał wówczas umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na kwotę około 81 mln zł. Całość inwestycji wraz z wkładem własnym fabryki wyniesie ok. 90 mln zł.

Obecnie w zakładzie pracuje ponad 500 osób. – W momencie zakończenia procesu modernizacji spółki chcemy zwiększyć zatrudnienie do ok. 600 osób – zaznaczył członek zarządu fabryki Maciej Borecki.

Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla polskich Sił Zbrojnych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz eksporterem na rynek cywilny. Radomska fabryka jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone