SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Radomska Nagroda Literacka przyznana

Laureaci Radomskiej Nagrody Literackiej/fot. RDC

Pisarz Ziemowit Szczerek, krytyczka literacka Anna Spólna oraz historyk Sebastian Piątkowski zdobyli Radomską Nagrodę Literacką. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w piątek w Radomiu. Laureaci otrzymali po 10 tys. zł.

Ziemowita Szczerka jury nagrodziło za książkę „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion” będącą podróżą przez opętaną konfliktami futurystyczną słowiańszczyznę. – To jest zabawa formą w historii, która się dopiero wydarzy, albo w ogóle nie wydarzy – mówi Szczerek.

W kategorii popularnonaukowej jury nagrodziło książkę „Dialogi z Mickiewiczem” Anny Spólnej. – Mickiewicz dla osób, które nawet bardzo powierzchownie znają polską literaturę, jest synonimem poety wielkiego – mówi laureatka.

Z kolei nagrodę za całokształt otrzymał Sebastian Piątkowski. Radomski historyk i pracownik IPN otrzymał ją związku z opublikowaną w ubiegłym roku książką pt. „Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej 1939-1945”. – Przeglądałem akta, których nikt przede mną nie widział i pewnie długo nikt po nie nie sięgnie – mówi historyk.

Radomska Nagroda Literacka przyznawana jest co dwa lata. Jury bierze pod uwagę książki związane z Radomiem albo poprzez osobę autora albo poprzez tematykę. Fundatorami wyróżnienia są prezydent Radomia oraz prywatny sponsor.

Czytaj też: Radom kolejny rok bez miejskiego Sylwestra. Mieszkańcy zawiedzeni

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone