SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom z pierwszą tężnią w mieście. Zdania są podzielone

fot. RDC

Od poniedziałku można korzystać z pierwszej w Radomiu tężni solankowej. Jej wybudowanie zaproponowali mieszkańcy osiedla Obozisko. Inwestycję zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego. Inwestycja kosztowała 400 tys. złotych i budzi emocje mieszkańców.

Tężnia solankowa powstała w centralnej części parku Obozisko. Drewniana konstrukcja jest wypełniona tarniną i zasilana solanką ze szczelnego zbiornika. Tężnia ma kubaturę prawie 500 metrów sześciennych. Pokrywa ją sześciospadowy dach. Wokół ustawiono 10 ławek dla użytkowników tężni.

Tężnia solankowa to konstrukcja wytwarzająca specyficzny mikroklimat, wskazany dla osób z chorobami dróg oddechowych i z obniżoną odpornością.

Jak się okazuje, zdania co do nowej inwestycji są podzielone. – Można posiedzieć i odpocząć, takie miejsca są potrzebne – mówią jedni. – Zapach jest intensywny i nie zachęca – odpowiadają inni.

Mam nadzieję, że poprawi jakość życia i da kolejne alternatywy dla spędzania wolnego czas przez mieszkańców Radomia – sceptyków stara się przekonać prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Koszt budowy radomskiej tężni wyniósł prawie 400 tys. zł. Inwestycję zrealizowano w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego, który wynosi 4,8 mln zł.

Jednocześnie trwa rewitalizacja całego parku Obozisko. Powstaną tam m.in. skatepark, dwa place zabaw dla najmłodszych mieszkańców osiedla i siłownia terenowa. Będą też nowe alejki i ścieżki rowerowe, nowe oświetlenie, toalety i elementy małej architektury. Prace obejmą również nowe nasadzenia, a także budowę miejsc postojowych od strony ulicy Parkowej.

W trakcie sezonu tężnia będzie zużywała 5 ton soli.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone