SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Radom: wystawa o elektrowni i początkach elektryczności

Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Dziejom radomskiej elektrowni miejskiej, która powstała w 1901 r., oraz postaciom z nią związanym, poświęcona będzie międzynarodowa konferencja i wystawa, która odbędzie się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Organizatorzy apelują o eksponaty.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 8 listopada. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Centrum sztuki od 2014 r., mieści się w odrestaurowanej dawnej elektrowni, przy ul. Kopernika.

Stara elektrownia

Wykonany z czerwonej cegły budynek został odnowiony, ale zachowano jego dawny kształt. Z daleka widoczna jest czerwona bryła z dużymi, stylowymi oknami. Stary budynek został połączony z wybudowanym w nowoczesnym stylu obiektem centrum sztuki. Do celów wystawienniczych wykorzystano także stary piec o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych, w którym na trzech poziomach urządzono galerię małych form.

Poszukiwanie dawnej elektryczności

Dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” Włodzimierz Pujanek podkreślił, że przygotowania do wystawy „Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956” trwały kilka lat. Pamiątek i dokumentów związanych z pierwszą miejską elektrownią w Radomiu poszukiwano w muzeach, archiwach, u prywatnych kolekcjonerów – nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Apelowano także do mieszkańców Radomia, by przynosili eksponaty związane z przedwojenną elektrotechniką. „Apel jest nadal aktualny. Jeśli ktoś posiada w domu takie przedmioty, czy dokumenty związane z radomską elektrownią, może udostępnić je, by uzupełnić na naszą wystawę, która jest już w trakcie przygotowań” – zaznaczył jeden z kuratorów Tomasz Staniszewski.

Fotografie pierwszych dyrektorów

Organizatorzy dotarli m.in. do mieszkającej w USA rodziny jednego z pierwszych dyrektorów elektrowni, która przekazała na wystawę unikatową fotografię z 1907 r., przedstawiającą wnętrze elektrowni z pracującą turbiną.

Oprócz dokumentów, papierów wartościowych oraz zdjęć, na wystawie znajdą się przedmioty związane z dawną elektrycznością: stare żarówki, lampy, mierniki prądu i urządzenia elektrotechniczne. „Na potrzeby ekspozycji stworzono także replikę tablicy rozdzielczo-pomiarowej, która w dawnych czasie była w elektrowni” – powiedział drugi z kuratorów prof. Mariusz Malinowski, przewodniczący polskiej sekcji międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników.

Skąd w mieście elektryczność?

W galerii „Elektrowni” pokazane zostaną także przedwojenne grafiki, obrazujące zastosowanie elektryczności w tamtych czasach. 8 listopada, oprócz wystawy, w Radomiu odbędą się także konferencje. Jedna poświęcona elektryfikacji polskich miast na przykładzie radomskiej elektrowni. Druga – jak zapowiedział Wiesław Michalski, prezes radomskiego oddziału Stowarzyszenie Elektryków Polskich – urodzonemu w Radomiu prof. Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887-1941)- wybitnemu polskiemu uczonemu, inżynierowi elektrykowi, profesorowi Politechniki Lwowskiej, zamordowanemu przez Niemców w 1941 r. wraz z grupą uczonych lwowskich. Krukowski był czołowym polskim metrologiem, wybitnym specjalistą techniki licznikowej, wzorów i pomiarów. Opublikował ponad 20 prac naukowych i zgłosił 60 patentów (w Niemczech, Danii, Włoszech, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Japonii, Anglii i Austrii). Jego najbardziej znanym patentem był licznik elektrolityczny o elektrodzie specjalnej.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które obok marszałka woj. mazowieckiego i prezydenta Radomia i „Elektrowni” jest głównym organizatorem imprez, chce w ten sposób uczcić 130. rocznicę urodzin prof. Krukowskiego. Zaplanowano także wmurowanie tablicy poświęconej postaciom związanym z radomską elektrownią miejską oraz polską energetyką w pierwszej połowie XX w.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone