SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zalew na Borkach pod dwóch latach jest wypełniany wodą

Zalew na Borkach w Radomiu/fot. KamStak23/CC BY 3.0

Woda w zalewie na radomskich Borkach wcześniej niż zapowiadano. W piątek po południu zaczęła być ona wpompowywana z rzeki Mlecznej. Potrzeba w sumie 100 000 metrów sześciennych.

Nie jest to skomplikowana operacja, wręcz przeciwnie, woda wpłynie do zalewu z rzeki – mówi Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich. – To jest bardzo proste, bo tylko urządzenia są niezbędne piętrzące. W tym przypadku jest jaz nowy wybudowany i to po prostu zamykamy urządzenia, zamykamy zasuwy, woda się piętrzy, czekamy aż się napełni zbiornik, tylko tyle. 100 tys. metrów sześciennych wpłynie do zalewu – tłumaczy.

Nad zalewem trwają tez prace porządkowe. Malowane są urządzenia na placu zabaw, odświeżane i uzupełniane elementy małej architektury.

Wkrótce zostanie też wymieniony piach na boisku do piłki plażowej, ale nie tylko – mówi Michał Podlewski z MOSiR-u. – Na placu zabaw zostaną zamontowane dwa urządzenia typu „wioślarz”, czyli elementy zewnętrznej siłowni, a nowością na tym terenie będzie montaż zewnętrznych trampolin gruntowych i tu niespodzianka – miały być dwa takie urządzenia, będzie ich aż siedem – dodaje.

Do końca kwietnia mają się też zacząć prace związane z budową ścieżki pieszo rowerowej wokół zalewu.

Zakres prac

Oczyszczenie zalewu to jeden z elementów unijnego programu LIFE. W 2018 r. ze zbiornika spuszczono wodę. Wcześniej z zalewu i pobliskich stawów kolmatacyjnych, czyli osadników, odłowione zostały ryby. Zgodnie z opracowaną koncepcją, prace obejmą m.in. przebudowę stawów oraz remont jazu głównego, a także odmulenie koryta rzeki i oczyszczenie dna zalewu.

W ramach projektu powstaną pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej.

Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym m.in. montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace polegające na przywróceniu rzece Mlecznej naturalnego biegu. To także jeden z elementów programu LIFE. Rozstrzygnięto także przetarg na utworzenie polderu zalewowego na rzece Cerekwiance. „Tutaj prace ruszą w przyszłym tygodniu. Natomiast w połowie roku Wodociągi Miejskie planują ogłoszenie przetargu na budowę zbiornika wodnego na osiedlu Nad Potokiem” – zapowiedział prezydent miasta.

Wyróżniony projekt

Radomski projekt – jako jedyny z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – został wybrany w 2016 roku w konkursie Programu UE LIFE „Adaptacje do zmian klimatu”. Jego całkowita wartość to przeszło 24 mln zł, z czego ponad 12 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 mln zł pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach projektu wprowadzane są działania adaptacyjne z wykorzystaniem zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych i tzw. błękitno – zielonej infrastruktury. Jego głównym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej o zwiększonej odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Czytaj też: Za parkowanie w Radomiu zapłacimy kartą albo BLIK-iem 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone