SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radni zdecydowali – Radom zaciągnie dwa kredyty na 57 mln zł

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

Przewagą jednego głosu radomscy radni zgodzili się na załatanie dziury budżetowej dwoma kredytami. Chodzi o kwotę 57 mln zł. Tym samym, zadłużenie Radomia wzrośnie do ponad 741 mln zł.

Decyzja zapadła przewagą jednego głosu. Dwunastu radnych zagłosowało za, 11 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Tym samym radni zgodzili się na zaciągniecie dwóch kredytów na kwotę 57 mln zł. Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który zastąpił zakażonego koronawirusem prezydenta Radosława Witkowskiego, przyznał, że podana wysokość zadłużenia może nie być ostateczna. – Nie potrafimy powiedzieć, czy będzie zbyt niska, czy zbyt wysoka – dodał.

Podczas sesji Rady Miejskiej padły zdecydowane słowa na temat sytuacji finansowej Radomia. Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych PiS, mówił o „bankructwie”. – Spodziewałem się, że stan finansów miasta może być ciężki, ale nie że jesteśmy bankrutem, który straci wypłacalność – podkreślił.

Radny zwrócił uwagę na to, że miasto nie zapłaciło w terminie pracowniczych składek ZUS z podległych instytucji. Chodzi o kwotę 17 mln zł. Po zaciągnięciu kredytów na 57 mln zł, zadłużenie Radomia wzrośnie do ponad 740 mln zł.

Problemy finansowe miasta są spowodowane m.in. sytuacją epidemiczną. Radom odnotował mniejsze wpływy z podatku PIT, CIT czy sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Ratusz ma też dołożyć 26 mln zł na podwyżki dla nauczycieli.

Czytaj też:

Radom. Prezydent Radosław Witkowski zakażony koronawirusem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone