SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom. „Przekształcenie szpitala może się odbić na innych pacjentach”

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu/fot. Facebook

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu poinformował w środę, że w związku z przekształceniem drugiego radomskiego szpitala przy ul. Tochtermana w placówkę przeznaczoną głównie dla chorych na COVID-19 pacjenci z innymi schorzeniami będą mieli utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej.

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana przygotowuje 200 łóżek dla potrzeb pacjentów z potwierdzonym COVID-19. Chorzy z tej lecznicy są sukcesywnie wypisywani do domu lub przewożeni do innych szpitali w regionie.

W szpitalu przy ul. Tochtermana działać mają tylko cztery oddziały: ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, oddział dializ z odcinkiem nefrologii i dermatologia. Reszta oddziałów, m.in. kardiologiczny, neurologiczny, urologiczny czy chirurgiczny, jest przekształcana pod potrzeby pacjentów z COVID-19.

Cierpiący na inne schorzenia mieszkańcy Radomia i ościennych powiatów będą leczeni w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Aleksandrowicza, w tzw. szpitalu na Józefowie.

Zdaniem rzeczniczki MSS Karoliny Gajewskiej związane z epidemią zmiany w funkcjonowaniu radomskich szpitali będą wiązać się z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej wszystkich osób cierpiących na inne choroby niż COVID-19.

Ponownie status szpitala jednoimiennego

W przesłanym do mediów komunikacie prasowym Gajewska podkreśliła, że wskutek decyzji wojewody mazowieckiego Radomski Szpital Specjalistyczny stał się na nowo de facto szpitalem jednoimiennym. Lecznica ta pełniła już przez kilka miesięcy rolę szpitala jednoimiennego zakaźnego, ponownie wróciła do normalnej pracy jako szpital wielospecjalistyczny pod koniec września.

W związku z tym nasz szpital będzie musiał obsługiwać nawet kilkaset tysięcy osób. Na barkach naszego szpitala znów będzie spoczywać obowiązek leczenia chorych na wszystkie inne schorzenia niż zakażenie koronawirusem – zauważyła rzeczniczka MSS. Dodała, że z tego powodu mogą być opóźnione lub odwołane zabiegi planowe.

W ocenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistyczna „podjęte przez wojewodę decyzje w sprawie szpitala miejskiego w Radomiu są nietrafione, gdyż odbiją się rykoszetem na całej radomskiej służbie zdrowia, a, co gorsza, na samych pacjentach„.

Mamy świadomość, że epidemia rozwija się bardzo dynamicznie, skala zachorowań jest bardzo niepokojąca i zapewnienie łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest niezbędne. Istnieją jednak innego rodzaju możliwości działania – podkreśliła rzeczniczka MSS.

Jako przykład podała rozwiązanie przyjęte przez województwo lubelskie, w którym szpital w Puławach, a nie w Lublinie, jest placówką medyczną przeznaczoną dla zakażonych koronawirusem. Podobne rozwiązanie – jak wskazała Gajewska – wybrano w województwie świętokrzyskim – tam szpitalem zakaźnym jest placówka w Starachowicach – nie w Kielcach.

Lublinianie i kielczanie nie muszą się martwić o dostępność do świadczeń zdrowotnych – radomianie i mieszkańcy powiatu już tak – zaznaczyła Gajewska.

Sytuacja zależna od województwa

Zdaniem poproszonej o komentarz w tej sprawie rzeczniczki wojewody mazowieckiego Ewy Filipowicz, decyzja wojewody podjęta w obecnej sytuacji epidemiologicznej była słuszna.

Według rzeczniczki województwa lubelskie i świętokrzyskie, na które powołuje się szpital w Radomiu, mają zupełnie inną niż woj. mazowieckie strukturę ludnościową.

Rzeczniczka zwróciła uwagę na to, że woj. mazowieckie jest rozległe, a Radom jest drugim miastem pod względem wielkości na Mazowszu, dlatego wskazane było stworzenie w tej lokalizacji większej bazy łóżkowej dla chorych na COVID-19.

Rzeczniczka zauważyła, że ze względu na potrzeby związane z obecną sytuacja epidemiologiczną, w kolejnych szpitalach na Mazowszu stale powiększana jest liczba łóżek covidowych.

Z danych służb wojewody mazowieckiego wynika, że w ostatnich dniach w szpitalach województwa było 1866 łóżek dla pacjentów COVID-19, z czego 1047 – zajętych.

Czytaj też:

Szpitale na północnym zachodzie Mazowsza wracają do pracy

Tymczasowy szpital na Narodowym. Potrzeba 500 osób do leczenia pacjentów. Jest specjalna infolinia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone