SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Gdzie zrobić test na koronawirusa na Mazowszu? [SPRAWDŹ]

fot. medicofarma.pl

Gdzie można zrobić test na koronawirusa na Mazowszu? Narodowy Fundusz Zdrowia na bieżąco aktualizuje listę nowych punktów. Wymazy, ze skierowaniem od lekarza, pobierane są m.in. w 28 punktach w Warszawie, ale również w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce czy Ciechanowie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

PUNKTY WYMAZU COVID-19 NA MAZOWSZU. SPRAWDŹ LISTĘ

Warszawa

Obecnie w Warszawie funkcjonuje 35 punktów pobrań wymazów w kierunku badania na obecność koronawirusa.

Pacjenci ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu, uzyskanym podczas teleporady, mogą wykonywać badania pod kątem zakażenia. Testy są realizowane nieodpłatnie – badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ na pobranie wymazu mogą wykonać testy w dowolnie wybranym punkcie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Szczegółowy wykaz punktów TUTAJ.

Radom

Wojska Obrony Terytorialnej w Radomiu uruchomiły punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa „drive thru” przy ul. Lubelskiej oraz przy alei Grzecznarowskiego. Mają one odciążyć punkt funkcjonujący przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym (czynny w dni powszednie od 14:30 do 19:00 oraz w weekendy od 9:00 do 13:30), przed którym ustawiają się kilkuset osobowe kolejki.

Dwa z punktów w przychodniach przy ulicy Prażmowskiego (czynny od 12:00 do 18:00) i Królewskiej (czynny od 11:00 do 17:00) uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia. Za darmo zrobimy tam test, jeśli jesteśmy ubezpieczeni i mamy skierowanie. O liczbie organizowanych punktów decyduje wojewoda.

Płock

W połowie października drugi punkt do pobierania wymazów uruchomił Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej, w sąsiedztwie Szpitala Św. Trójcy, przy ulicy Kościuszki. – Test można zrobić bez wysiadania z samochodu, potrzebne jest skierowanie – mówi Paweł Sobieski, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu miejskim.

Punkt jest czynny przez cały tydzień – we wtorki i czwartki od 15:00 do 17:00, a w pozostałe dni tygodnia od 9:00 do 11:00. Stanowisko pobrań w Płocku jest także przy ul. Kobylińskiego, otwarte 7 dni w tygodniu od 8:00 do 14:00, za wyjątkiem śród i niedziel (wówczas punkt jest czynny od 13:30 do 19:30). Na początku listopada otwarto także punkt przy ul. Chemików, czynny od poniedziałku do piątku między 16:00 a 19:00 oraz w weekendy, między 9:00 a 12:00.

Siedlce

W Siedlcach są dwa punkty poboru wymazu ze skierowaniem od lekarza. Pierwszy to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Starowiejskiej. Jest czynny od 8:30 od 13:00. Początkowo testy były wykonywane w godzinach porannych. Jak przekazała dyrekcja, godziny otwarcia punkty zostały zmienione w celu rozładowania kolejek. Drugi punkt działa w przychodni Centrum przy ulicy Kleeberga 2 – od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-12:00, zaś w weekendy od 8:00 do 10:00.

Ostrołęka

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny przy al. Jana Pawła II i Centrum Medyczne Goworowska przy ul. Goworowskiej – w te miejsca można udać się na pobranie wymazu w Ostrołęce. Punkt przy szpitalu działa w godz. 7:30-12:00, zaś drugi z nich od 8:00 do 14:00, poza poniedziałkami i wtorkami, kiedy otwarty jest od 15:00 do 19:30.

Ciechanów

Laboratorium przy ul. Księdza Piotra Ściegiennego 9 oraz Centrum Medyczne Corten Medic przy 17 stycznia 60B – to z kolei punkty, w których można pobrać wymaz w Ciechanowie. Pierwszy z nich działa od poniedziałku do piątku od 13:00 do 15:00 oraz w weekendy, w godzinach 10:00-12:00. Drug zaś od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-20:00, a także od wtorku do czwartku i w weekendy od 8:00 do 12:30.

Rozładować kolejki

W tej chwili naszym celem jest rozładowanie wszelkich kolejek w punktach drive thru. Wydłużamy godziny ich pracy – poinformował w połowie października rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz przypomniał też, że zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu żołnierze będą wspomagać personel medyczny w tych punktach, by można było przekierować więcej personelu tam, gdzie jest potrzebny.

Resort przypomina na Twitterze jak przygotować się do badania w kierunku wykrycia koronawirusa w mobilnym punkcie pobrań. Minimum dwie godziny przed badaniem nie należy jeść, pić, żuć gumy, płukać ust i nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów.

Czytaj też:

Koronawirus. Objawy zarażenia, zasady higieny, zalecenia [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone