SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Sąd odroczył proces ws. znęcania się nad mieszkańcami DPS-u w Radomiu

fot. Pexels

Do 13 kwietnia Sąd Rejonowy w Radomiu odroczył pierwszą rozprawę dotyczącą znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Nad Potokiem”. Na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby, w tym były dyrektor placówki.

Na czwartek zaplanowane były między innymi przesłuchania ponad 30 świadków. Termin został przesunięty na wniosek jednego z oskarżycieli posiłkowych. Nie został on bowiem na czas poinformowany o rozprawie – nie otrzymał pisemnego zawiadomienia. Wniosek wpłynął dziś, a sąd – przy akceptacji stron postępowania – przychylił się do niego.

Znęcanie fizyczne i psychiczne

W sprawie oskarżone są cztery osoby: pielęgniarka i jedna z kobiet opiekujących się mieszkańcami DPS-u „Nad Potokiem” Radomiu o stosowanie przemocy wobec podopiecznych oraz były dyrektor placówki i kierowniczka oddziału psychiatrycznego o brak reakcji na nieprawidłowości. – Najwięcej, bo osiem lat więzienia, grozi dwóm pierwszym kobietom. Miały znęcać się fizycznie i psychicznie – bić, szarpać i popychać – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas. – Miały także kierować wobec tych osób słów obelżywych, a także na przykład zatrzymywać na zewnątrz budynku i w ten sposób zmuszać do załatwiania potrzeb fizjologicznych przez pensjonariuszy – dodaje.

Pozostałym osobom grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Według śledczych personel miał się znęcać nad pensjonariuszami przez sześć lat. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Czytaj też:

Z czym muszą zmagać się mieszkańcy DPS-ów w dobie pandemii?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone