Ponad 430 prac plastycznych i literackich zgłoszono do zorganizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej”. Jury nagrodziło 18 laureatów, a konkurs był skierowany był uczniów szkół podstawowych, od klasy czwartej do ósmej.
– Moja praca przedstawia Wandę Malczewską, która obroniła kapliczkę przed zniszczeniem. Rosyjscy żołnierze chcieli ją zniszczyć, gdy dowiedzieli się, że jest tam broń. Malczewska powiedziała wtedy: „jeśli ktokolwiek z was dotknie tę kapliczkę, to z nieba spadną na was pioruny”. Żołnierze bardzo się przestraszyli i uciekli – mówi jedna z laureatek, 12-letnia Karolina ze szkoły w Jedlińsku.
Celem konkursu było upamiętnienie Wandy Malczewskiej, która była niezwykłą kobietą. – Jest to postać, która w tych ciemnych czasach niewoli potrafiła pokazać ludziom to okienko do wolności. Można powiedzieć, że była prekursorem wolontariatu w dzisiejszych czasach – tłumaczy mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska.
Wanda Malczewska urodziła się 15 maja 1822 roku w Radomiu. W tym roku przypada jej dwusetna rocznica urodzin. Jej bratankiem był malarz Jacek Malczewski.
Czytaj też:
„Naszym życiem jest sztuka”. Nowa wystawa przy Bielańskiej w stolicy