SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Drugi SOR w mieście już działa. „Są też inne zmiany”

Radomski Szpital Specjalistyczny/fot. UM Radom

Poniedziałek był pierwszym dniem z dwoma SOR-ami w Radomiu od dłuższego czasu. Szpitalny Oddział Ratunkowy dla wszystkich mieszkańców – decyzją wojewody – działa ponownie w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Zmian jest tam więcej. Od dzisiaj lecznica przy Tochtermana przyjmuje też chorych na inne schorzenia niż COVID-19 – mówił w poniedziałek dyrektor RSS Marek Pacyna. – Te, co były w decyzji wojewody, czyli kardiologia, wewnętrzny i neurologia, ruszyły jako niecovidowe. Tak samo jest z ortopedią, bo odwołanie nie wstrzymuje wykonania decyzji – dodał.

W sprawie ortopedii szpital się odwołał do Ministerstwa Zdrowia. Dyrekcja chciałaby, żeby oddział przyjmował jedynie zakażonych koronawirusem.

Brakuje nam anestezjologów, dlatego złożyliśmy odwołanie – podkreślił wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik. – Radomski Szpital Specjalistyczny nie jest w stanie zapewnić obsługi anastezjologicznej na innych oddziałach niż covidowy i ginekologiczny – wskazywał.

Zabraknie łóżek?

Po zmianach w RSS jest teraz niecałe 140 łózek covidowych. Przed nimi było ich o 90 więcej.

W przypadkach, kiedy dzwonili przedstawiciele z innych szpitali, które są ulokowane na ziemi radomskiej, odmawialiśmy przyjęć takich pacjentów. Też szpital w Przysusze, który jest szpitalem covidowym, też odmawia przyjęć pacjentów – alarmował wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

W poniedziałek wolnych miejsc w RSS dla pacjentów z COVID-19 było 12. Szpital w związku z nową organizacją pracy musiał też ograniczyć liczbę punktów szczepień z czterech do jednego.

Nie będziemy w stanie realizować tych szczepień, które zostały na nas nałożone – zaznaczył Zawodnik.

Do tej pory wykonywano tam około 200 szczepień dziennie.

Odciąży SOR na Józefowie

Utworzenie drugiego SOR-u w mieście to decyzja wojewody Konstantego Radziwiłła, poprzedzona – jak twierdzi – licznymi analizami. – Dotyczyły one obłożenia zarówno szpitala covidowego, jak i szpitala na Józefowie, jak i możliwości strukturalnych, architektonicznych, organizacyjnych i kadrowych – mówił Radziwiłł.

W Radomiu są dwa szpitale specjalistyczne. W związku z pandemią decyzja wojewody Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana został przekształcony w placówkę dla chorych na COVID-19. Druga lecznica to Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (tzw. szpital na Józefowie), do którego trafiają obecnie wszyscy pacjenci z innymi schorzeniami niż COVID-19. Placówka ta prowadziła do tej pory także jedyny w mieście SOR, w związku z tym borykała się z dużym przepełnieniem i poważnymi problemami kadrowymi. Wojewoda wskazał na „złą organizację pracy” w MSS, którą miała wykazać kontrola przeprowadzona w placówce w grudniu ubiegłego roku przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W komunikacie MUW czytamy również, że „niedopuszczalne są powtarzające się ostatnio informacje MSS o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów na SOR. Szpital nie może wstrzymać przyjęć na SOR, a problemy kadrowe nie zwalniają szpitala z obowiązku funkcjonowania tego oddziału, jako jednostki Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego”.

Czytaj też:

Radom. Ratusz odwołuje się od decyzji wojewody ws. RSS

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone