SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rada Warszawy za bonifikatą dla właścicieli garaży

fot. Pixabay

98-proc. bonifikata będzie przysługiwała również przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntów pod garażami – zdecydowali w czwartek stołeczni radni. Tym samym doprecyzowali przepisy dot. bonifikaty.

Rada miasta w czwartek zebrała się na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek PiS. Radni tej formacji przygotowali projekt uchwały doprecyzowujący, że 98-proc. bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność dotyczy nie tylko mieszkań, ale też garaży. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 47 radnych, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Na sesję nie przyszedł prezydent Rafał Trzaskowski, byli jego zastępcy. Radni PiS przynieśli i ustawili na sali obrad podobiznę Trzaskowskiego wykonaną z kartonu.

Warszawski ratusz nie spieszył się z przekształcaniem użytkowania wieczystego we własność. – Dzielnice w sposób sprzeczny informują o tym, jak ta procedura ma wyglądać. Nie powstał stosowny informator ani informacja dla mieszkańców, o tym jak mieszkańcy piwonii podchodzić do kwestii przekształcenia i wzniesienia opłat – tłumaczy radny partii PiS, Sebastian Kaleta.

Mariusz Frankowski z Koalicji Obywatelskiej wyjaśnia, że brak tych informacji jest spowodowany chaosem wprowadzonym przez ustawodawcę. – Zmiany, które zastały zaproponowane pod koniec roku, czyli zrównaniu z gruntami skarbu Państwa, ale przede wszystkim o zmianach dotyczących naliczania procentowego do jednorazowej opłaty musi się w niektórych przypadkach rozpocząć na nowo – tłumaczy.

Były wątpliwości

Wnioskodawca Wiktor Klimiuk z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że jakiś czas temu udało się uchwalić bonifikatę 98-proc., ale pojawiły się wątpliwości, czy grunty pod garażami również podlegają bonifikacie. W uzasadnieniu uchwały opowiedziano się za rozwianiem wątpliwości i objęciem bonifikatą wszystkich nieruchomości związanych z celami mieszkalnymi. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Rada Warszawy przywróciła 98-proc. bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.

Ujednolicono zasady bonifikat

12 lutego prezydent podpisał nowelizację o ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Nowelizacja ujednolica zasady dotyczące udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi. Samorządom daje możliwość udzielenia bonifikaty na przekształcenie gruntów pod garażami, czy miejscami postojowymi w sposób jednoznaczny, natomiast na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wynikały wprost z ustawy.

Czytaj też:

98-procentowe bonifikaty będą obowiązywać na całym Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone