SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radni nie będą głosować nad zamiarem likwidacji Zespołu Szkół w Krypach

fot. Olga Kwaśniewska/RDC

Ze szkołą, ale bez budżetu. Radni gminy Wierzbno zdecydowali, że nie będą głosować nad zamiarem likwidacji Zespołu Szkół w Krypach. W podstawówce i gimnazjum uczy się łącznie 86 dzieci, a utrzymanie szkoły kosztuje ponad milion złotych rocznie.

Gmina jest jedną z najbiedniejszych w Polsce – niemal na całym terenie samorządu nie ma ani bieżącej wody, ani dostępu do kanalizacji, a stan dróg i budynków wskazuje na blisko dwudziestoletnie zaniedbania inwestycyjne.

Mimo tego ani radni, ani rodzice nie chcieli likwidacji placówki i przeniesienia dzieci do Zespołu szkół w Wierzbnie.

– Wójt nie była zainteresowana konsultacjami, nie przyjeżdżała na rozmowy z rodzicami i radnymi. Każda propozycja szukania oszczędności gdzie indziej niż oświata była jak grochem o ścianę – mówił na sesji radny Daniel Okrzeja.

W szkole w Krypach mamy świetne wyposażenie, są tablety, laptopy, tablice multimedialne. W Wierzbnie tego nie ma. Poza tym nie będziemy tam dowozić dzieci – mówili rodzice i zapewniali, że nawet jeśli szkoła miałaby zostać zlikwidowana, będą rozważać posyłanie dzieci do szkół w innych gminach. Na sesji pojawiło się około czterdziestu zainteresowanych sprawą rodziców.

Oszczędności na zlikwidowanej placówce sięgnęłyby około 700 tys. zł, które wójt Hanna Kelleher chciała przeznaczyć na wkład własny przy staraniu się o unijne dofinansowania – choćby do termomodernizacji budynków czy budowy kanalizacji. Radni usunęli z porządku obrad punkt dotyczący likwidacji.

Bez budżetu

Teraz robicie coś, co sprawia, że nie mamy budżetu na ten rok – powiedziała Hanna Kelleher. – Projekt, nad którym mieliście głosować, był utworzony w oparciu o oszczędności po likwidacji. Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Nie wyczarujemy tych pieniędzy – dodała wójt i złożyła wniosek o usunięcie punktów dotyczących przyjęcia budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Radni starali się znaleźć wyjście z sytuacji, ale – po konsultacji z gminnym radcą prawnym – głosowali za przyjęciem budżetu.

Zgodnie z ustawą o samorządach jednostki powinny uchwalić projekt budżetu do końca stycznia. Teraz nową uchwałę budżetową dla gminy Wierzbno będzie przygotowywać Regionalna Izba Obrachunkowa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone