SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

RDC na Targach Książki 2019. Studio plenerowe na Stadionie Narodowym

fot. RDC

Za nami Targi Książki 2019. Radio dla Ciebie przygotowało specjalny program w związku z warszawską odsłoną wydarzenia. Cztery dni rozmów z wyjątkowymi gośćmi w naszym mobilnym studiu na Stadionie Narodowym. Zapraszamy!

10. Warszawskie Targi Książki otworzyła Olga Tokarczuk. Impreza odbyła się od czwartku do niedzieli na Stadionie PGE Narodowym. Pisarka odebrała podczas ceremonii otwarcia Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za całokształt twórczości.

Spotkanie z gwiazdami

Targi, jak co roku, były okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. Gośćmi targów byli m.in. Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Józef Hen, Hanna Krall, Maria Konwicka, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Marek Bieńczyk, Krzysztof Varga, Jacek Dukaj, prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Marcin Wicha, Małgorzata Kalicińska, Wojciech Tochman, Adam Wajrak, a także prof. Leszek Balcerowicz, Henryka Krzywonos i Krzysztof Strycharski, Adam Michnik, Alosza Awdiejew i raper O.S.T.R. Adam Ostrowski.

Podobnie jak rok temu, na targach były strefy tematyczne poświęcone popkulturze, górom, literaturze fantastycznej i kryminalnej. Nowym przedsięwzięciem był Festiwal Kryminalna Warszawa, na którym zagościli m.in. Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz i Mariusz Czubaj. Kolejna nowość to Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Gość honorowy

Tegorocznym gościem honorowym została Rumunia. Jak podkreślają organizatorzy, w stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019), gdy Rumunia sprawuje prezydencję w Radzie Europejskiej, pragnęli zaprezentować siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury naszego kraju.

Z czytelnikami spotkali się m.in. Varujan Vosganian, który w 2016 r. za „Księgę szeptów” o rzezi Ormian otrzymał Nagrodę Literacką Angelus, Adrian Cioroianu, autor „Pięknej opowieści o historii Rumunów” i autor nominowanej do Angelusa powieści „Matei Brunul” Lucian Dan Teodorovici.

Radio dla Ciebie przygotowało specjalny program! Cztery dni rozmów z wyjątkowymi gośćmi, propozycje książkowe, niezwykłe historie – to wszystko można było usłyszeć na www.rdc.pl/rdcplayer.

Niedziela, 26.05 – „Strefa kultury”

Gościem Teresy Drozdy był Jacek Oryl – dyrektor Warszawskich Targów Książki.

„Strefa kultury”

Gościem Teresy Drozdy był Mariusz Szczygieł, autor i wydawca – wydawnictwo Dowody na Istnienie.

„Strefa kultury”

Gośćmi Teresy Drozdy byli Juan Diego Ramirez i Ludmiła Koza, wydawcy z grupy Świadomi Wydawcy.

„Strefa kultury”

Gościem Teresy Drozdy był Stanisław Danecki, wydawca – Wydawnictwo w Podwórku.

„Strefa kultury”

Gościem Teresy Drozdy była Daria Kuczyńska-Szymala, tłumaczka ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Niedziela, 26.05 – „Łosiowisko”

Gościem Piotra Łosia była Janina Lesiak, autorka kilku książek z gatunku powieści historycznych, których bohaterkami są żony polskich książąt i królów: Dobrawa, Cecylia z Habsburgów Wiśniowiecka, Bona Sforza i in.; Wydawnictwo „MG”.

„Łosiowisko”

„Królestwo zup”, o zupach w polskim jadłospisie, o potrawach regionalnych i wspólnym gotowaniu matki i córki; Wydawnictwo „Harde”. Gośćmi Piotra Łosia były Adrianna Ewa Stawska, Ludmiła Stawska (córka z matką).

„Łosiowisko”

Smaki i zapachy Domu Wasowskich, czyli „Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany” (wydawnictwo „Mando”). Gośćmi Piotra Łosia byli Grzegorz i Monika Wasowscy.

Sobota, 25.05 – „Mnie się to podoba”

Gościem Beaty Jewiarz był Jarosław Borowiec z wyd. Wolno.

„Mnie się to podoba”

Nagrody PTWK 2018 i Konkurs Najpiękniejsze Książki Roku. Gościem Beaty Jewiarz był Andrzej Tomaszewski (członek jury konkursu, typograf).

„Mnie się to podoba”

Festiwal Komiksowa Warszawa. Gościem Beaty Jewiarz był Bartek Rabij z wyd. Manioka.

„Mnie się to podoba”

Spotkanie z twórcą. Gościem Beaty Jewiarz była ilustratorka Elżbieta Wasiuczyńska.

„Mnie się to podoba”

Premiera książki „12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło)” wyd. Hokus-Pokus. Gościem Beaty Jewiarz była poetka i pisarka Agnieszka Wolny–Hamkało.

Sobota, 25.05 – „Rody i Rodziny Mazowsza”

Gośćmi Piotra Łosia były Magdalena Jastrzębska, autorka popularnych książek historycznych, opiewających chwałę polskich rodów, konkretnych postaci, jak np. „Książę regent. Opowieść o Zdzisławie Lubomirskim”, „Księżna Dominikowa. Opowieść o Teofili z Morawskich Radziwiłłowej”, „Pani na Złotym Potoku. Opowieść o Marii z Krasińskich Raczyńskiej” oraz Małgorzata Ewa Kowalczyk, autorka najnowszej książki „Zagraniczne podróże Polek w epoce Oświecenia” (Wydawnictwo LTW).

Sobota, 25.05 – „Radioczuły”

Gościem Tomasza Brzozowskiego była Olga Rudnicka.

„Radioczuły”

Piękna opowieść o historii Rumunów. Gościem Tomasza Brzozowskiego był Adrian Cioroianu.

„Radioczuły”

Gościem Tomasza Brzozowskiego byli Daniel de Latour i Justyna Bednarska.

„Radioczuły”

Gościem Tomasza Brzozowskiego był Krzysztof Varga.

Piątek, 24.05 – „Markowy program”

O książce „Serce” w rozmowie z Markiem Wiernikiem i Tomaszem Brzozowskim opowiadał Bartosz Szczygielski.

fot. RDC

„Markowy program”

Gościem Marka Wiernika i Tomasza Brzozowskiego był Wiesław Uchański, prezes Wydawnictwa „Iskry”.

fot. RDC fot. RDC

„Markowy program”

Gościem Marka Wiernika i Tomasza Brzozowskiego był autor książki „Warszawa dzika”, Arkadiusz Szaraniec.

fot. RDC

„Markowy program”

Gościem Marka Wiernika i Tomasza Brzozowskiego był Rafał Skąpski, prezes zarządu Targi Książki. Opowiedział o tym, co można zobaczyć na Targach.

fot. RDC

„Markowy program”

Marka Wiernika i Tomasza Brzozowskiego odwiedził Maciej Siembieda ze swoją najnowszą książką „Gambit”.

fot. RDC

„Markowy program”

Gościem Marka Wiernika i Tomasza Brzozowskiego był Rafał Fronia. Przyniósł ze sobą książki „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami” i „Rozmowy z górą”.

fot. RDC

„Markowy program”

Gościem Marka Wiernika i Tomasza Brzozowskiego była Marta Mazuś, autorka książki „Historia dziwnych samotności”.

fot. RDC

„Polak potrafi”

Gościem audycji był Maciej Wasielewski, twórca reportażu pt.” Niewidzialna ręka”. Autor spędził wiele lat na rozmowach z Panem Maciejem Zimińskim, twórcą niesamowitej akcji, dzięki, której dwa miliony dzieci dokonały 10 milionów uczynków. To wszystko wydarzyło się w Polsce.

„Polak potrafi”

O polskim piśmiennictwie na obczyźnie słuchaczom RDC opowiedziała red. Jadwiga Hafner – prezes Światowej Rady Kultury Polonijnej, szefowa polskiej gazety kulturalnej w Austrii.

„Polak potrafi”

Gościem Cezarego Polaka była Blanka Górecka – tłumaczka książki „Dziennik 1939. Megila życia” Chaima Arona Kapłana – premiera Wydawnictwa ŻIH na Warszawskich Targach Książki.

Czwartek, 23.05 – „Markowy program”

O powieściach kryminalnych „Kandydat – w imię zasad” i „Podejrzana” w rozmowie z Piotrem Łosiem opowiedział Michał Łowicz – były policjant.

fot. RDC

„Markowy program”

O „Wdowinku” w rozmowie z Nulą Stankiewicz mówiła Anna Fryczkowska.

fot. RDC

„Markowy program”

Piotr Łoś rozmawiał z Małgorzatą Czerwińską-Buczek o „Sadze rodu Mocarzy”.

fot. RDC

„Markowy program”

„Smakoterapia 3. Spiżarnia” – Nuli Stankiewicz o książce opowiedziała Iwona Zasuwa.

fot. RDC

„Markowy program”

Wydawnictwa Zamku Królewskiego i Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego oraz cykl wspólnych wydarzeń – o tym w rozmowie Piotra Łosia z wydawcą i dziennikarzem, założycielem oficyny Rambler Press i zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Historia bez Cenzury” – Tomaszem Pichórem oraz Andrzejem Krzyżanowskim ze Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego.

Od lewej: Piotr Łoś, Tomasz Pichór i Andrzej Krzyżanowski/fot. RDC

„Markowy program”

Historia, Kresy, literatura piękna i faktograficzna – gośćmi Piotra Łosia i Nuli Stankiewicz byli Witold Ławrynowicz i Maciej Patkowski.

Czwartek, 23.05 – „Popołudnie RDC”

Gościem Jerzego Kisielewskiego w audycji „Popołudnie RDC” była dr Sabra Daici – dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

„Popołudnie RDC”

Małgorzata Kanownik i Jacek Oryl – dyrektor Targów „Festiwalu Kryminalna Warszawa” – opowiedzieli słuchaczom Radia dla Ciebie o efektach pracy podczas organizacji Targów Książki.

„Popołudnie RDC”

Gościem audycji była Ewa Winnicka – reportażystka, dziennikarka, autorka książki „Zbuntowany Nowy Jork”.

„Popołudnie RDC”

Autorka książki „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej” – Weronika Kostyrko była gościem Jerzego Kisielewskiego.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone