SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tytuł honorowego obywatela Warszawy dla P. Adamowicza

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

W czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. przyznania honorowego obywatelstwa prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi – przekazała szefowa Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska. Wniosek o sesję wystosował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak poinformowała w środę Malinowska-Grupińska na wniosek prezydenta stolicy stołeczni radni zbiorą się w czwartek o 17.00 na nadzwyczajnej sesji, na której zostanie nadany tytuł honorowego obywatela m.st. Warszawy Pawłowi Adamowiczowi.

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

„Adamowicz prowadził politykę zerowej tolerancji dla ksenofobii i antysemityzmu”

W środę po południu na BIP-ie Rady Warszawy zamieszczono projekt uchwały ws. nadanie wyróżnienia tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Pod projektem uchwały podpisał się prezydent stolicy.

W uzasadnieniu projektu przypomniano, że w ostatnich wyborach samorządowych Adamowicz został po raz szósty wybrany na prezydenta miasta. Podkreślono też jego zaangażowanie w działanie kilku międzynarodowych organizacji działających na rzecz rozwoju demokracji w pozaunijnej Europie, m.in. Komitecie Regionów UE.

Stołeczni radni podkreślili również, że prezydent Gdańska działał na rzecz rozwoju polskich metropolii, pracując razem z przedstawicielami m.st. Warszawy, na rzecz Unii Metropolii Polskich czy Związku Miast Polskich. – Jego doświadczenia i pomysły w zakresie współpracy między polskimi miastami stanowią inspirację do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce – podkreślili radni.

Pan Paweł Adamowicz – razem z m.st. Warszawą – prowadził politykę zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu. Uczestniczył, obok prezydenta m.st. Warszawy, jako jedyny Polak w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w trakcie konferencji prezydentów miast europejskich poświęconej pomocy uchodźcom – głosi uzasadnienie uchwały.

Warszawski PiS zapowiedział, że poprze inicjatywę przyznania Adamowiczowi Honorowego Obywatelstwa m. st. Warszawy.

PiS wycofał wniosek

Pierwotnie nadzwyczajna sesja rady miasta miała dotyczyć sprawy przekształceń użytkowania wieczystego we własność. Wniosek wnieśli radni Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie został on wycofany.

Użytkowaniem wieczystym zajmiemy się następnym razem – mówi wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Czytaj też:

Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę. Żałoba narodowa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone