SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Puszcza Białowieska jest dla mieszkańców Podlasia tym, czym góra Fuji dla Japończyków”

fot. Pexels

– Inspiracją do powstania projektu była tradycja plenerów, które odbywały się w latach 60., 70. i 80. Pokażemy pamiątki, artefakty i zapis różnych doświadczeń – tak o prezentacji „Wracając do Białowieży” mówił w RDC artysta, współorganizator projektu Jan Szewczyk.

W sobotę 21 stycznia w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Wracając z Białowieży”. – Projekt rozpoczął się trzy lata temu – mówił w RDC Szewczyk. Dodał, że wystawa ma być podsumowaniem projektu, ale nie jego zamknięciem. – Mamy nadzieję, że będzie kontynuowany – przyznał.

Białowieża jak góra Fuji

Wszystko zaczęło się od tego, że jesteśmy z Białegostoku, a Puszcza Białowieska jest dla mieszkańców Podlasia tym, czym góra Fuji dla Japończyków. Trzeba się tam wybrać i tam też się wraca – uważa artysta. W audycji wyjaśnił, że projekt jest zatem swego rodzaju powrotem do Białowieży.

Początkowo inspiracją była tradycja plenerów, które odbywały się w latach 60., 70. i 80. W międzyczasie dostałem się na studia doktoranckie i ten fakt trochę zmienił projekt. Pomyśleliśmy, że będzie miał charakter bardziej badawczy i naukowy – tłumaczył gość RDC. Wyjaśnił, że wraz z Tomaszem Koszewnikiem, zaprosił doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i zorganizował dla nich plener. –  Zależało nam, żeby przedstawić jak najszerszy kontekst Puszczy Białowieskiej – podkreślił Szewczyk.

Inne spojrzenie na plener

Jak mówił, projekt jest w pewnym sensie krytyką wobec plenerów jako zjawiska. – Wydaje nam się, że plenery, które odbywały się w tamtym czasie, wymagają przeformatowania – podkreślił. – Na plenerach powstają obrazy, bardzo subiektywne wycinki, a nas interesował szerszy aspekt – zaznaczył artysta. Dodał, że właśnie dlatego organizatorzy nałożyli duży nacisk na spotkania z mieszkańcami Puszczy. – Zrezygnowaliśmy z tradycyjnej formy malowania obrazów, a zdecydowaliśmy się na spotkania, malutkie sympozja, które pozwoliły nam poznać Białowieżę – tłumaczył Szewczyk.

Podczas prezentacji projektu zaplanowano także spotkania m.in. z Joanną Kossak, Tomaszem Samojlikiem, Pawłem Winiarskim i Lechem Wilczkiem. Dowiedz się więcej o projekcie „Wracając z Białowieży”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone