SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pułtusk. Wyłudzali refundacje z NFZ na preparaty dla niemowląt

Ogólnokrajowy proceder wyłudzeń z NFZ. Zatrzymana kolejna osoba/fot. CBA

W Pułtusku zatrzymano osobę wyłudzającą refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia na preparat dietetyczny dla niemowląt. Bez refundacji kosztował ok. 150 zł, a z nią tylko ok. 3 zł. To kolejne takie zatrzymanie przeprowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zespół prasowy CBA przekazał, że mężczyzna zatrzymany przez funkcjonariuszy warszawskiej delegatury Biura miał nabywać na preparat zakupiony na podstawie recept. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze.

„Lekarze mieli wystawiać setki recept na preparat pacjentom nieuprawnionym do refundacji. Przepisywano go też w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia, a wystawione recepty były potem realizowane w aptekach” – wyjaśnił mechanizm przestępstwa zespół.

CBA przypomniało, że do tej pory w śledztwie zatrzymano sześć osób, w tym lekarzy niezasadnie wystawiających recepty. W ocenie śledczych NFZ mógł stracić na tym 700 tys. zł, a proceder miał miejsce w latach 2015-19 i ogólnokrajowy charakter.

W nadzorującej śledztwo Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) zatrzymanemu przez CBA przedstawiono zarzut paserstwa.

Śledztwo trwa nadal – prowadzone jest na podstawie materiałów własnych warszawskiej delegatury CBA oraz równoległego zawiadomienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej CBA podało, że do nieprawidłowości miało dochodzić w całym kraju, w procederze mieli brać udział różni lekarze, którzy wykorzystywali dane wielu pacjentów.

Czytaj też:

Kontrabanda k. Raciąża. Przewoził 170 tys. sztuk papierosów bez akcyzy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone